Home WiadomościZ kraju Kaplica Wieczystej Adoracji w Dębowcu

Kaplica Wieczystej Adoracji w Dębowcu

Redakcja

W Bazylice Matki Bożej Płaczącej w Dębowcu, 19 października 2021 r., bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w dniu 175. rocznicy objawień Płaczącej Pani z La Salette. Po Eucharystii została poświęcona kaplica i tabernakulum, gdzie rozpoczęto Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu.

Powstanie kaplicy Wieczystej Adoracji w Sanktuarium w Dębowcu jest wyrazem dziękczynienia wobec Maryi w 175. rocznicę Jej objawienia w La Salette, a także 25. rocznicę koronacji dębowieckiej figury.

Msza św. o godz. 18.00 w bazylice zgromadziła ok. 50 kapłanów, głównie księży misjonarzy saletynów, siostry zakonne i wiernych świeckich. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba.

W pierwszej części homilii Biskup Rzeszowski mówił o wyjątkowości Eucharystii.

Następnie bp Jan Wątroba, w nawiązaniu do rozpoczęcia wieczystej adoracji w sanktuarium, mówił o ważności tej formy modlitwy i pobożności. „Adoracja to czas, by w ciszy słuchać Boga. Chrystus, który się ukrył pod postacią chleba, mówi do człowieka, mówi do nas, mówi do mnie. To jest Bóg, który wchodzi w dialog z nami i chce wejść z nami w najserdeczniejszą z możliwych relacji. On mówi nieustannie. Z naszej strony potrzeba jednak wysiłku, by usłyszeć to, co Bóg chce nam przekazać, a także by dać odpowiedź na Jego wezwanie. Jest to zatem słuchanie i dialog. Istotna jest nasza świadomość świętej obecności, czyli obecności Boga, który pokornie, cierpliwie, dzień i noc czeka na nas” – mówił bp Wątroba. Dodał również, że adoracja jest obecnością pełną miłości i punktem wyjścia w tej formie modlitwy i trwania przed Panem jest wiara w to, że żywy Bóg czeka i patrzy na mnie z miłością miłosierną.

Biskup Rzeszowski wyraził wdzięczność wspólnocie księży saletynów za przygotowanie kaplicy wieczystej adoracji i zorganizowanie miejsca „gdzie wierni mogą trwać na modlitwie przed Chrystusem obecnym w Eucharystii”. Do zebranych w dębowieckiej bazylice i słuchaczy Katolickiego Radia VIA powiedział także, by czuli się zaproszeni do tego miejsca, „gdzie mogą zanurzyć się w ciszy, w modlitwie adoracji”.

Ks. Grzegorz Zembroń, prowincjał polskiej prowincji księży misjonarzy saletynów, powiedział, że jako ludzie wierzący “mamy coraz bardziej stawać się bliscy Panu Jezusowi, dlatego mamy nadzieję, że poświęcenie tej kaplicy Wieczystej Adoracji będzie temu służyło, wszystkim przybywającym do Dębowca”. Wyraził również nadzieję, że wierni, którzy będą gromadzić się przy Maryi z La Salette, będą także coraz bliżej Jezusa Chrystusa.

Ks. Paweł Raczyński MS, kustosz dębowieckiego sanktuarium, powiedział, że powstanie kaplicy jest efektem modlitwy, rozeznawania, a także odpowiedzią na prośby parafian i przybywających do tego świętego miejsca pielgrzymów.

Po zakończeniu Eucharystii bp Jan Wątroba w asyście kapłanów i wiernych świeckich poświęcił kaplicę i tabernakulum. Następnie Najświętszy Sakrament został umieszczony w ołtarzu adoracji.

Szczegółowe informacje o zapisach na adorację w dębowieckiej bazylice pod adresem: www.sanktuarium.saletyni.pl

jn / Dębowiec
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda