Home WiadomościZ kraju „Kapsuła czasu” z wieży kościoła redemptorystów w Krakowie otwarta po 113 latach

„Kapsuła czasu” z wieży kościoła redemptorystów w Krakowie otwarta po 113 latach

Redakcja

W czasie prac remontowych na dachu i wieży kościoła krakowskich redemptorystów przy ul. Zamoyskiego zdjęto 9 października 2020 r. zamontowaną w 1907 r. pod krzyżem kulę i otwarto „kapsułę czasu”.

Znaleziono w niej dokumenty umieszczone przez ówczesnych przełożonych wspólnoty oraz blacharzy, a także wydawnictwa związane z firmą oraz przynależnością partyjną robotników.

Znalezisko jest przede wszystkim cennym świadectwem zaufania Bogu i wdzięczności Jemu za budowę kościoła, a także, że redemptoryści zamieszkali wśród ubogich i świątynia została postawiona dla ubogiej robotniczej ludności Podgórza oraz przez nią w dużej mierze sfinansowana. Na uwagę zasługuje dokument podpisany przez redemptorystów: przełożonego wspólnoty, o. Marcina Nuckowskiego i ekonoma, o. Jana Śliża. Oto jego treść:

Architekt WS. Zubrzycki

Budowniczy Müller

Kościół OO. Redemptorystów pod wezwaniem M.B. Nieustającej Pomocy.

Budowę rozpoczęto r. 1904. 8 września, za panowania papieża Piusa X, cesarza Franciszka Józefa I, Księcia Kardynała Jana Puzyny w Krakowie, Macieja Raussa Generała Zakonu, Teofila Pasura Viceprowincyała, a dokończono za panowania tychże samych r. 1906, 8 września, w którym to roku i dniu odbyła się konsekracja przez Najprzewielebniejszego Ks. Biskupa Anatola Nowaka, Sufragana Krakowskiego.

Podczas budowy błogosławieństwo Boże było widoczne, raz, że kościół stanął w krótkim czasie ze składek przeważnie ubogich, powtóre, że wśród robotników nie było żadnego wypadku nieszczęśliwego.

Za co niech Bogu będą dzięki i chwała.

P.O. Marcin Nuckowski. Superyor

Ks. Jan Śliż C.SS.R Minister

Podgórze, 5.X.907

W kuli zainstalowanej 12 października 1907 r. znajdowały się także listy i wydawnictwa bliskie robotnikom, należącym do Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, dołączone najprawdopodobniej bez wiedzy ojców, które także poniżej prezentujemy.

Wspólnota redemptorystów w Krakowie i parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy planuje po odnowieniu kuli umieszczenie kolejnej „kapsuły czasu” dla następnych pokoleń, o czym także poinformujemy.

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda