Home WiadomościZ kraju Kapucyni: 19. urodziny Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

Kapucyni: 19. urodziny Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

Redakcja

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio założone przez kapucynów w Krakowie pomaga każdego roku 1600 osobom bez domu. Z okazji 19. urodzin uruchomiło zbiórkę, która pomoże sfinansować kąpiele podopiecznych.

„W tym roku świętujemy 19 lat działalności. Najlepszym dla nas prezentem będzie wsparcie najbardziej podstawowych potrzeb osób bezdomnych. To dla nich jesteśmy w Dziele. Dlatego bardzo serdecznie prosimy o włączenie się w urodzinową zrzutkę. Każda kwota się liczy” – powtarzają zgodnie pracownicy Dzieła. A pan Piotr, podopieczny Dzieła, dodaje: „Ktoś kto nie zaznał czegoś takiego, jak bycie bez własnego kąta nigdy tego nie zrozumie, co to znaczy nie mieć gdzie się umyć, zjeść, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, nie mówiąc już o normalnym odpoczynku”.

Próbując wyjść naprzeciw tym najbardziej podstawowym potrzebom osób bezdomnych, krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio ogłosiło zbiórkę funduszy na kąpiele dla osób bezdomnych: https://zrzutka.pl/jzxwez

W prowadzonej przez Dzieło łaźni osoby bezdomne mogą wziąć prysznic, ogolić się, zadbać o higienę. To często pierwszy krok do zmiany ich sytuacji życiowej. Poszukiwanie pracy, wyrobienie dokumentów, a nawet wizyta w urzędzie są niemożliwe bez zadbania o higienę. Często wielkie zmiany w życiu podopiecznych Dzieła zaczynają się od… małego kroku – kąpieli!

„Najtrudniejszy w byciu osobą bezdomną był brak możliwości kąpieli, szczególnie latem, ale właściwie pora roku nie ma znaczenia. Jest to trudne, kiedy nie można się umyć, ogolić, uczesać, zmienić ubrania na czyste. To były najbardziej doskwierające rzeczy” – powiedział pan Marcin, który doświadczał bezdomności przez 12 lat.

Nawet 37 potrzebujących dziennie korzysta z łaźni prowadzonej przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Ta liczba stale wzrasta. Rocznie w Dziele odbywa się ponad 6 tysięcy kąpieli. A miesięczny koszt kąpieli dla jednej osoby to 45 zł. Obliczono, że półroczny koszt kąpieli dla stu osób to 27 tys. zł i na taką kwotę założono wspomnianą zbiórkę na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/jzxwez

Zbiórka potrwa do 30 września 2023 roku. Zebrane środki organizacja przeznaczy na media (koszt wody, energii elektrycznej), a także kosmetyki i środki higieniczne (żele pod prysznic, szampony oraz maszynki i pianki do golenia).

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jest organizacją pożytku publicznego, która powstała 19 lat temu z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. W miejscu tym w prawdzie i równości pracownicy, bracia kapucyni i wolontariusze towarzyszą osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane ponad 1600 podopiecznym rocznie odbywa się w prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie. Oprócz pomocy doraźnej – możliwości kąpieli, wymiany i wyprania odzieży – w Centrach udzielane jest również wsparcie specjalistyczne: socjalne, zawodowe, prawne i duchowe. Dodatkowo Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi 12 mieszkań wspieranych. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

Za: dzielopomocy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda