Home WiadomościZ kraju Kapucyni – Stalowa Wola: modlitwa przez taniec

Kapucyni – Stalowa Wola: modlitwa przez taniec

Redakcja

W klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli odbyły się 27 i 28 grudnia 2012 roku warsztaty „Modlitwa przez taniec”. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Dwudniowe warsztaty poprowadzili członkowie Ruchu Światło- Życie (Oazy) Diakoni Tańca z Katowic.

„Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!” (1 Kor 6, 19-20)

Były to pierwsze w Stalowej Woli warsztaty tańca. Zainteresowanie, jakim się cieszyły, dowodzi, że taki typ religijnej aktywności jest bardzo potrzebny.Kilkadziesiąt osób – w różnym wieku, w tym także sporo mężczyzn – pląsa w tanecznych rytmach chwaląc jednocześnie Pana.

Po warsztatach ich uczestnicy sprawdzili swoje umiejętności w kościele podczas modlitwy połączonej z wieczorną adoracją Najświętszego Sakramentu.

– Jestem po raz pierwszy na takich warsztatach. Chciałem się przekonać, jak można się modlić tańcząc. Na początku nie było łatwo, ale potem nie myliłem już kroków – powiedział jeden z uczestników warsztatów ze Stalowej Woli.

Diakonia Tańca działa w katowickim Stowarzyszeniu Katolickiej Wspólnoty Charyzmatycznej „Emanuel”. Na zaproszenie Braci Kapucynów przeprowadziła ona w sali Jana Pawła II przy klasztorze naukę dwudziestu podstawowych tańców modlitewnych połączonych ze śpiewem religijnym.

Uzupełnieniem warsztatów były konferencje na tematy: historii tańca, taniec w religiach, taniec w Biblii i teologii ciała. Prowadzący zapewniali, że tańcem może modlić się każdy.

Ważnym znakiem były zaproszenia skierowane do uczestników warsztatów tańcem, aby modlić się w ten sposób w różnych okolicznościach życia i grupach modlitewnych, wspólnotach, w których jesteśmy.W prowadzeniu tańców diakonia starała się kierować obowiązującymi zasadami choreografii, formacją duchową, pracą nad własnym warsztatem i rozwojem tanecznym. Często nauczaniu kolejnego tańca towarzyszyło konkretne słowo, przesłanie, które ten taniec miał wyrażać. Diakona Tańca dwa razy w roku w Katowicach prowadzi weekendowe rekolekcje, na których stara się podzielić darem, jaki otrzymali. Diakonia często jest zapraszana do współtworzenia rekolekcji, czuwań, spotkań, w których taniec jest jednym z elementów modlitwy, ewangelizacji, integracji.

Robert Krawiec OFMCap

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda