Home WiadomościZ kraju Kapucyni: XXV Kapituła Prowincjalna

Kapucyni: XXV Kapituła Prowincjalna

Redakcja

W zakroczymskim Centrum Duchowości Honoratianum rozpoczęła się pod hasłem „Oczyszczeni, oświeceni i rozpaleni ogniem Ducha Świętego” XXV Kapituła Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Jest to najważniejsze wydarzenie w życiu prowincjalnej wspólnoty Zakonu. Odbywa się cyklicznie co trzy lata i jest czasem wspólnej modlitwy i spotkania braci, rozeznawania woli Bożej, dyskusji nad bieżącymi sprawami Prowincji, a także wyborów nowego ministra prowincjalnego i jego rady.

16 kwietnia do Zakroczymia przyjechało niemal 80 braci, którzy pracują na co dzień w Polsce, ale także Szwecji, Białorusi, Łotwie, Turcji, Belgii i Gabonie. W Kapitule uczestniczą również bracia – goście, prowincjałowie Wielkiej Brytanii i Belgii oraz Prowincji Krakowskiej i delegaci z Białorusi.

Odprawianiu Kapituły przewodniczy br. Stefan Kożuch, wikariusz generalny Zakonu Kapucynów.

Kapituła rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kapucyna, seniora diecezji drohiczyńskiej, Antoniego Pacyfika Dydycza. Pierwszą sesję Kapituły poprzedziła celebracja liturgii słowa pod przewodnictwem br. Tomasza Żaka, ministra prowincjalnego z Krakowa.

Pierwsza sesja dotyczyła spraw organizacyjnych dotyczących porządku odprawiania Kapituły. Zakończenie przewidziane jest na piątek.

Drugi dzień Kapituły rozpoczął się litanią i wspólnym rozmyślaniem. W czasie mszy świętej homilię wygłosił br. Stefan Kożuch, wikariusz generalny naszego Zakonu.

“Co nam mówi dzisiaj historia Szczepana, którą słyszymy uczestnicząc w tej Kapitule? Są trzy rzeczy które odczytuję: odwaga mówienia, pokora w słuchaniu i pragnienie zmiany. Tym wszystkim musimy żyć.“ – powiedział nawiązując do czytań dzisiejszej liturgii.

Kolejne sesje wypełniło sprawozdanie ustępującego po dwóch kadencjach ministra prowincjalnego br. Andrzeja Kiejzy. Podsumował on ostatnie trzechlecie życia Prowincji, przedstawiając jej aktualny stan, problemy i perspektywy.

Swoje sprawozdania przedstawili również ekonom prowincjalny br. Grzegorz Brzeziński i prokurator br. Piotr Stasiński.

Głos zabrali również minister prowincjalny Wielkiej Brytanii br. James Boner, kustosz kustodii Białorusi br. Aleh Shenda i delegat delegatury Szwecji br. Ryszard Zieliński oraz br. Paweł Szymala z delegatury Turcji.

Popołudniowe sesje Kapituły były czasem zadawania pytań i dyskusji nad sprawozdaniami braci.

Dzień zakończyła wspólna modlitwa i tzw. rekreacja, która jako zwykły element kapucyńskiego życia jest czasem spotkania i budowania braterskich relacji.

Więcej na stronie XXV Kapituły Braci Mniejszych Kapucynów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda