Home WiadomościZ kraju Kapucyni zapoznają bezdomnych z ich prawami

Kapucyni zapoznają bezdomnych z ich prawami

Redakcja

“Poznaj swoje prawa” – pod taką nazwą odbywają się w Dziele Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, prowadzonym przez kapucynów, warsztaty zwiększające świadomość i wiedzę bezdomnych z zakresu przysługujących im praw. Pomysł na przeprowadzenie warsztatów zrodził się z oczekiwań i potrzeb osób bezdomnych, które korzystają ze wsparcia tej instytucji. Warsztaty mają na celu również uświadomienie im obowiązków. Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 marca.

Całość kursu obejmuje siedem dwugodzinnych warsztatów. Uczestnicy mogą skorzystać z całego cyklu szkoleń lub przyjść na wybrane spotkanie poruszające interesujący ich temat. “Warsztaty obejmują szereg zagadnień, od praw przysługujących w urzędach, kwestii mieszkaniowych, praw pacjenta, ubezpieczeń zdrowotnych, po sposób wyrobienia paszportu czy dowodu osobistego – wymienia Michał Zoremba, pracownik socjalny Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. “Inicjatywa warsztatów, według mojej wiedzy, a pracuję z osobami bezdomnymi od ośmiu lat, nie jest nigdzie realizowana – dodaje.

Każdy warsztat podzielony jest na dwie części. Podczas pierwszej – teoretycznej – temat przedstawia zaproszony ekspert z danej dziedziny, druga – przeznaczona jest na pytania uczestników.

Uczestnictwo w spotkaniach warsztatowych jest otwarte, każda osoba bezdomna lub zagrożona bezdomnością, która korzysta ze wsparcia Dzieła Pomocy, jest zaproszona do udziału w warsztatach.

Warsztaty mają na celu nie tylko zwiększenie wiedzy osób bezdomnych z zakresu prawa, ale również uświadomienie im obowiązków. “Na spotkaniach zwracamy uwagę na rzeczy, które są od osób bezdomnych wymagane, chcemy unikać przekazu “to mi się należy” – podkreśla Marzena Woch, asystent pracownika socjalnego, współprowadząca warsztaty.

Podczas najbliższych warsztatów osoby bezdomne zdobędą informacje na temat mieszkań wspieranych, chronionych, zobowiązań alimentacyjnych a wynagrodzenie za pracę, pracy i zatrudnienia. Poruszone zostaną także kwestie praw i obowiązków rodzinnych oraz praw i obowiązków w sądzie.

Warsztaty odbywają się od września 2012 r.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda