Home WiadomościZ kraju Kard Müller na święcie diecezji w Rokitnie

Kard Müller na święcie diecezji w Rokitnie

Redakcja

“Naśladując Matkę z Rokitna umiejmy z cierpliwością słuchać siebie nawzajem” – powiedział kard. Gerhard Müller, do ponad 5 tys. wiernych zgromadzonych w sanktuarium MB Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył patronalnemu świętu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Naśladując Matkę z Rokitna umiejmy z cierpliwością słuchać siebie nawzajem i znajdujmy czas na umacnianie rodzinnych więzi. Bądźmy ludźmi cierpliwego dialogu – apelował watykański hierarcha.

Przypomniał słowa pierwszego biskupa diecezji gorzowskiej, Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, że “człowiek w człowieku umiera, gdy go dobro uczynione nie raduje, a zło nie boli”.

“Miejmy wrażliwość, która będzie odpowiedzią na przykazanie miłości Boga i bliźniego. Tutejsza Diecezja ma wspaniałą Patronkę. Naśladujcie Ją w słuchaniu Boga i siebie nawzajem. Przy Maryi proszę każdego z Was: budujcie cywilizację miłości i pokoju!” – zachęcał kard. Müller.

Gościem uroczystości był także pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz, emerytowany dziekan Roty Rzymskiej z Rzymu oraz abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a także biskupi z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

– To zdecydowanie najważniejsze miejsce Maryjnego kultu na terenie metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a poza tym jest to sanktuarium bardzo historycznie osadzone w duchowych dziejach Polski. I dlatego tym bardziej serca nas tu prowadzą i dlatego ruch pielgrzymkowy, który narasta wcale nikogo nie dziwi – zauważył abp Andrzej Dzięga.

W uroczystościach uczestniczy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – To wspaniałe i cudowne miejsce, gdzie można spotkać Maryję z odsłoniętym uchem, opuszczonymi oczyma i zasłuchaną twarzą. To tu w modlitwie możemy powierzyć Jej ludzkie zmartwienia na które nie znajdujemy często rozwiązań. Takie miejsce skupienia w dzisiejszych czasach, gdzie jesteśmy ciągle zapędzeni i zagonieni, bardzo potrzebne – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od tego roku jest obchodzone w nowym terminie czyli w rocznicę koronacji cudownego wizerunku. Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpowiadając na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego.

Dotychczas diecezja nasza uroczystość odpustową ku czci swej Głównej Patronki obchodziła w dzień Wniebowzięcia Matki Bożej. Dzięki decyzji Stolicy Apostolskiej od dziś dzień Matki Bożej z Rokitna obchodzony będziemy w każdym kościele diecezji. – To przełomowe wydarzenie, które jak ufam przyczyni się do pogłębienia kultu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej i przyjęcia przez nas jeszcze bardziej ewangelicznej postawy – powiedział bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski.

Obchody w Rokitnie były też okazją do upamiętnienia 20 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., 45-lecie diecezji gorzowskiej i jej reorganizacji w 1992 roku.

Dzień uroczystości stał się także dniem Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin i dziękczynienia za 25-lat Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i 25 lat Domu Samotnej Matki w Żarach.

W Rokitnie swój finał miały tegoroczne Diecezjalne Dni Młodzieży oraz 13. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Powołaniowa przez Paradyż do Rokitna.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda