Karmelici bosi rozpoczęli Wielką Nowennę ku czci św. Józefa

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach rozpoczęła się 22 stycznia tradycyjna, dziewięciotygodniowa nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa. Nabożeństwa będą odprawiane w każdą środę do 18 marca.

O. Grzegorz Irzyk OCD, przeor wadowickiego klasztoru, przypomniał, że dziewięciośrodowa nowenna przed marcową uroczystością św. Józefa została zapoczątkowana przez św. Rafała Kalinowskiego i w tym roku będzie odprawiana już po raz 125. „Przed wadowickim obrazem świętego Józefa modliło się i wyrażało swoją wdzięczność Bogu wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników, kapłanów, biskupów. Przed tym obrazem modlił się młody Karol Wojtyła, wszak na drugie imię miał Józef” – zaznaczył zakonnik i przypomniał, że 19 marca 2004 roku kardynał Franciszek Macharski nałożył pierścień papieski na obraz świętego Józefa i nadał wadowickiemu kościołowi tytuł Sanktuarium świętego Józefa.

O. Szczepan T. Praśkiewicz OCD wyjaśnił z kolei, że dziewięciośrodowa nowenna do św. Józefa szczególnej wymowy nabiera w Wadowicach i w Poznaniu, gdzie świątynie karmelitańskie cieszą się kanonicznym statutem sanktuariów Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. „Nowenna celebrowana jest także w pozostałych klasztorach i jeśli nie sprawuje się jej przez 9 tygodni, we środy poprzedzające uroczystość św. Józefa, obchodzoną w kalendarzu liturgicznym 19 marca, to jest ona tam celebrowana przez 9 kolejnych dni, począwszy od 10 marca” – zaznaczył.

W Wadowicach w każdą środę o godzinie 8.00 i 18.00 celebrowana będzie uroczysta Msza św. z kazaniem i nabożeństwem. Rano o 7.30 Eucharystię będzie poprzedzać odczytanie próśb i podziękowań oraz koronka do św. Józefa, wieczorem zaś o 17.15 – śpiew godzinek o św. Józefie. Nowennę zwieńczy suma odpustowa ku czci św. Józefa 19 marca. Na nowennę przybywają nie tylko kapłani i wierni z Wadowic, ale także proboszczowie ze swymi parafianami z okolicznych parafii.

Robert Karp, Wadowice