Home WiadomościZ kraju Karmelici i Lwów dziękują za bł. Ojca Hilarego

Karmelici i Lwów dziękują za bł. Ojca Hilarego

Redakcja

Data 18 czerwca 2019r. na długo zapisze się w pamięci karmelitów i kościoła lwowskiego. Zachęceni pomysłem abp. Mieczysława Mokrzyckiego – Metropolity Lwowskiego, karmelici w roku 20 – lecia od beatyfikacji O. Hilarego Pawła Januszewskiego podziękowali Bogu za jego osobę w historycznym miejscu – dawnym klasztorze karmelitów we Lwowie, gdzie o. Hilary złożył swoje pierwsze śluby. W 1945r. w skutek zmian ustrojowych zakonnicy musieli opuścić kościół pw. Św. Michała Archanioła. Komunistyczne władze doprowadzały do dewastacji obiektu. Nowymi opiekunami tego miejsca dziś są grekokatoliccy studyci.

Ta niezwykła pielgrzymka rozpoczęła się na Cmentarzu Łyczakowskim, na którym znajdują się mogiły 500 tyś. wybitnych Polaków. Obok grobów Orląt Lwowskich, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej wznosi się piaskowy pomnik grobowca karmelitów. Przystanęliśmy na chwile zadumy w miejscu, gdzie spoczywają doczesne szczątki 25 współbraci o. Hilarego. Po poświęceniu grobowca, który w 2017r. przeszedł kapitalny remont odmówiona została modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie wraz z przewodnikiem podeszliśmy do innych ważnych miejsc tej lwowskiej nekropolii.

Pod opieką przewodnika mogliśmy także poznać piękno Lwowa. Jego bogactwo historyczne, jak i duchowe. W zwiedzaniu lwowskiej starówki nie zabrakło przystanków w Cerkwii Prawosławnej, Katedrze Katolickiej, w której Jan Kazimierz złożył ślubowanie, obierając Maryje na Królową Korony Polskiej, w Cerkwii Ormiańskiej przyozdobionej dziełami Mehoffera, w kamienicy Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, czy przy lwowskim Ratuszu.

Jednak najważniejszym punktem tej pielgrzymki była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Lwowa Abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Wśród przybyłych na Mszę świętą byli Biskup Pomocniczy Lwowa Edward Kawa, Wikariusz Generalny Archidiecezji Lwowskie Ks. Infułat Józef Pawliczek, przedstawiciele kościoła rzymsko – katolickiego diecezji lwowskiej zarówno diecezjalni, jak i zakonni, studyci – gospodarze cerkwi pw. św. Michała Archanioła, osoby konsekrowane, karmelici z klasztorów z Krakowa, Woli Gułowskiej, Obór, Sąsiadowic, Lipin, Włodzimierza Wołyńskiego i Litwy, mieszkańcy Lwowa, wierni przybyli z karmelitami z Polski.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki zarówno we wstępie, jak i w okolicznościowym kazaniu podkreślił, że na tym eucharystycznym dziękczynieniu gromadzi nas osoba bł. O. Hilarego Pawła Januszewskiego, który we Lwowie w tym kościele odbył zakonny nowicjat zakończony złożeniem pierwszych zakonnych ślubów. Wskazał też na jego pokorną postawę służby dla Kościoła, Zakonu i drugiego człowieka.

Dzięki niezwykłej życzliwości studytów po ponad 70 latach mogliśmy celebrować w tym niezwykle ważnym dla karmelitów miejscu pierwszą Eucharystię w obrządku łacińskim.

Po zakończonej liturgii w Pałacu Arcybiskupów Lwowskich odbyło się spotkanie przy tzw. „szwedzkim stole” z Księdzem Arcybiskupem i pozostałymi gośćmi uroczystego dziękczynienia za bł. O. Hilarego.

Kazanie Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego:

Za: www.karmelici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda