Home WiadomościZ kraju Karmelitanka Bosa Teresa Marchocka OCD bliżej ołtarzy

Karmelitanka Bosa Teresa Marchocka OCD bliżej ołtarzy

Redakcja

Biuro Postulatorskie Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych dzieli się radosną informacją, że Stolica Apostolska wydała Dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Sł. Bożej Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej, 1603-1652), z pierwszego pokolenia karmelitanek bosych w Polsce, zwanej „polską Teresą od Jezusa”. Jest to kolejny ważny krok w procesie beatyfikacyjnym tej kandydatki na ołtarze.

Liczące ponad 2 tys. stronic akta dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Marchockiej, przeprowadzonym w latach 2007-2015 przez trybunał ustanowiony w archidiecezji krakowskiej, zostały przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 18 listopada 2015 r. Kongres zwyczajny Kongregacji w sprawie ważności i kanonicznej poprawności tegoż dochodzenia odbył się równy rok później, 18 listopada 2016 r., i tę samą datę nosi wspomniany dekret „de validitate inquisitionis dioecesanae” (Prot. N. 1951-6/2016), który dziś, tj. 2 lutego 2017 r. dotarł do Krakowa. Wydanie dekretu – stwierdza postulator, o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD – jest aktem prawnym ogromnej wagi i pozwala na dalsze postępowanie procesu do przodu w jego etapie rzymskim, tj. na opracowanie stosownej „Positio”, która stanie się przedmiotem analizy teologów konsultorów oraz biskupów i kardynałów, by – opierając się na ich opinii – Ojciec Święty mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót tej polskiej karmelitanki bosej.

Postulator wyraża wdzięczność mianowanemu przez ks. kard. Stanisława Dziwisza krakowskiemu trybunałowi diecezjalnemu z jego przewodniczącym i delegatem biskupim, ks. dr. Andrzejem Scąbrem, kierownikiem referatu spraw beatyfikacyjnych w krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Zachęca nadto do dalszego wspierania modlitwą prac procesowych, zmierzających do uznania przez Stolicę Apostolską heroiczności cnót Służebnicy Bożej, a także do wypraszania u dobrego Boga cudu za jej przyczyną.

Marianna Marchocka urodziła się w 1603 r. w Stróżach koło Zakliczyna. W klasztorze przybrała imię Teresa od Jezusa na cześć św. Teresy z Avila. Była fundatorką klasztorów we Lwowie i w Warszawie, gdzie zmarła w 1652 r. Jest autorką pierwszej w Polsce kobiecej autobiografii mistycznej. Wielokrotnym próbom rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego stawały na przeszkodzie wojny, zabory, upadek państwa i czasy komunistyczne. Dlatego formalnie, jako proces historyczny, rozpoczął się on dopiero w 2007 r. Wiele materiałów, które umożliwiły rozpoczęcie procesu, zgromadził na przełomie XIX i XX w. św. Rafał Kalinowski, odnowiciel Zakonu Karmelitów Bosych za ziemiach polskich, a w latach powojennych historycy Zakonu, dziś już nieżyjący, tj. o. prof. dr hab. Benignus J. Wanat OCD (1934-2013) i o. dr hab. Honorat Cz. Gil OCD (1934-2015).

Wadowice, 2 lutego 2017

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda