Home WiadomościZ kraju Karmelitanki bose napisały nowe pieśni o św. Józefie. Teraz chcą nagrać płytę

Karmelitanki bose napisały nowe pieśni o św. Józefie. Teraz chcą nagrać płytę

Redakcja

“Powiernik Tajemnic Boga” – to tytuł płyty z pieśniami o św. Józefie, które napisały karmelitanki z Gniezna. Aranżacje do nich ułożyli znani kompozytorzy: m.in. Paweł Bębenek, Jakub Tomalak i Piotr Pałka. Cel? Muzyką pełną głębi i piękna nieść ludziom ulgę w spotkaniu ze śmiercią, cierpieniem, chorobą.

Po pierwsze – śpiewnik

Pomysł mniszek z Gniezna nie od razu zakładał, że powstanie płyta. Siostry miały po prostu napisać teksty do nowego śpiewnika. Idea zrodziła się spontanicznie, gdy jedna z sióstr zaproponowała stworzenie kolejnego karmelitańskiego śpiewnika związanego ze św. Józefem. Po krótkiej dyskusji decyzja została podjęta. 

“Może pomogłybyśmy innym przez nowe teksty zaprzyjaźnić się ze św. Józefem i doświadczyć tego, czego doświadczała też św. Teresa, że jest opiekunem, nauczycielem modlitwy, ojcem… wsparciem w każdej potrzebie.” – powiedziała przeorysza i zleciła jednej z sióstr, sceptycznie nastawionej do pomysłu, napisanie pierwszego tekstu… na jutro. Podczas porannej modlitwy powstał pierwszy tekst do śpiewnika, który zaskoczył i ujął swoim pięknem pozostałe siostry. W krótkim czasie powstało ponad trzydzieści nowych tekstów pieśni.

O napisanie muzyki mniszki poprosiły tych samych kompozytorów, z którymi współpracowały przy poprzednim śpiewniku: Piotra Pałkę, Pawła Bębenka, Ulę Rogalę, Jana Krutula, Łukasza Farcinkiewicza. W tworzenie oprawy muzycznej włączyła się też jedna z sióstr – s. Katarzyna. Siostry zaprosiły również do współpracy Huberta Kowalskiego oraz Jakuba Tomalaka, wiedząc o ich przyjaźni ze św. Józefem.

Po drugie – płyta

Gdy namawiana przez jedną z sióstr przełożona zastanawiała się nad kolejnym krokiem – nagraniem płyty, co jest zdecydowanie trudniejszą rzeczą, niż wydanie śpiewnika, przyszedł SMS od Jakuba Tomalaka: „Warto by było, żeby siostry nagrały płytę”. Na kolejną decyzję nie trzeba było długo czekać: siostry poprowadzą realizację tego projektu, ale nagranie oddadzą w ręce profesjonalistom.

Przeszkodą, jak zawsze, okazały się koszty. Mniszki jednak nie zamierzały rezygnować z pomysłu i założyły zbiórkę. W ciągu niecałych trzech tygodni zebrały 40 procent potrzebnej kwoty, czyli 22 tys złotych i są przekonane, że z pomocą kolejnych wspierających zbiorą potrzebną kwotę. Nagranie planują na wrzesień 2021 r.

Dlaczego pieśni do św. Józefa?

“Mamy pewność, że muzyka liturgiczna pełna głębi, niezwykłego piękna, harmonii ciszy przyniesie ulgę w tej trudnej sytuacji pandemii, spotkania ze śmiercią, kruchością, bólem, cierpieniem czy chorobą” – piszą o projekcie siostry. 

Karmelitanki mocno wierzą w to, że razem z ludźmi, którzy chcą zatopić się w modlitewnych dźwiękach i rozważać słowa o św. Józefie, wydadzą płytę, która będzie pięknym uczczeniem Roku Św. Józefa. “Liczymy, że pieśni pomogą Ci wejść w modlitwę, spotkać się z Bogiem, usłyszeć Go, być może po raz pierwszy, a także zbliżyć się do św. Józefa. Oddać chwalę Bogu i cudom łaski, jakiej udzielił świętemu Józefowi, człowiekowi, takiemu jak my.” – opowiadają o projekcie siostry. 

“Chcemy włączyć się w modlitwę całego Kościoła, by dobry Bóg podarował nam duchową mądrość pielgrzymowania przez wiarę, mądrość bezgranicznego zawierzenia zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, oraz mądrość życia ukrytego w Bogu. Jesteśmy przekonane, że każdy człowiek może znaleźć w św. Józefie orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. Ważne by do niego wołać, by oczyma wiary patrzeć na jego postawy, wybory i życie, by jego dobry duch prowadził każdego po bezpiecznych równinach.” – dodają. 

Chcesz pomóc mniszkom? Tutaj możesz posłuchać nagranych już pieśni i  dołączyć do grona darczyńców  

Za: www.deon.pl

 

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda