Karmelitańskie Dni Młodych tuż, tuż!

Pozwolę sobie na odrobinę plastycznych zwrotów … Od wielu miesięcy kiełkuje w ukryciu maryjny kwiat, który otworzy swój pąk tylko na cztery dni roku, według ludzkiej rachuby czasu. Tym kwiatem są Karmelitańskie Dni Młodych.

Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego w tym roku właśnie Maryja zapragnęła zasadzić tę karmelitańską roślinkę. Niektórzy mówią, że to z powodu 100 lat od objawień fatimskich. Ja myślę, że jest w tym coś więcej: dar, pragnienie, wola – nie umiem tego wyrazić.

Kwiat zakwitnie popołudniu 27 lipca, w Czernej k. Krakowa. Jednak według duchowej rachuby czasu zakwitnie on o zmierzchu. Duchowa rachuba czasu pozwoliła nam na użycie specyficznych nazw przypisanych poszczególnym dniom spotkania:

  • czwartek – ZMIERZCH
  • piątek – NOC
  • sobota- ŚWIT
  • niedziela – PORANEK.

Nie bez powodu kwiat zakwita wtedy, gdy wszystko spowite jest mrokiem, nocą. Noc jest symbolem ludzkich ciemności, grzechu, słabości, które Jezus chce wypełnić swoją wonią i światłem. On jest wnętrzem maryjnego kwiatu. Od Niego pochodzi Jego piękno i zapach.

Nie będzie fajerwerków, ani pompatycznej orkiestry. Nie będzie też zbytku i hałasu.  Będzie modlitwa, tęsknota, oczekiwanie… Jako jeden z organizatorów znam szczegółowy program, jednak nie potrafię przewidzieć, co się wydarzy. Mam tylko przeczucie, że będzie to czas wyjątkowy i że Bóg będzie dawał bardzo wiele, bo jest hojny w swej miłości. W planie zaś m.in.: Teatr ducha, Ekstremalna procesja światła, Namaszczenie Balsamem Miłosierdzia, Koncert Nowego Życia, Warsztaty tematyczne (m.in. warsztat pustelniczy, taneczno-teatralny, powołaniowy czy pisania światłem) itd.

W piątek odwiedzi nas Biskup Grzegorz Ryś. Po Eucharystii sprawowanej pod jego przewodnictwem, Biskup podzieli się z nami osobistym doświadczeniem wiary przy wspólnej herbacie.

Karmelitańskie Dni Młodych są czasem budowania więzi z Bogiem i człowiekiem. Mają one charakter modlitewny, choć nie zabranie chwil na wspólną zabawę, taniec, śpiew i radosne uwielbienie Pana. Rytm tego spotkania będzie wyznaczać Bijące Serce – symbol nieustannej modlitwy oraz symbol bliskości Boga.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej: www.bosi.org.pl, w zakładce Karmelitańskie Dni Młodych, gdzie można dokonywać zgłoszeń.

Nie chcę reklamować tego spotkania, nie znam się na zasadach marketingu. Chcę jedynie powiedzieć Ci o tym wydarzeniu, z nadzieją, że zapragniesz skorzystać z tego czasu kwitnącego kwiatu: nasycisz się Jego wonią i światłem. Głęboko wierzę, że Karmelitańskie Dni Młodych 2017 są Bożym darem i czekają na wolny wybór człowieka.

o. Jakub Przybylski OCD

Za: www.karmel.pl