Home WiadomościZ kraju Katowice: Diecezjanie wsparli materialnie zakony kontemplacyjne

Katowice: Diecezjanie wsparli materialnie zakony kontemplacyjne

Redakcja

W liście do kapłanów abp Wiktor Skworc wyraził wdzięczność za posługę i modlitwę osobom życia konsekrowanego. Zebrana w Święto Ofiarowania Pańskiego kolekta tradycyjnie przeznaczona została na rzecz sióstr klauzurowych.

Metropolita katowicki podkreślił znaczenie życia zakonnego we współczesnym świecie i w Kościele: “Trudno wyobrazić sobie życie Kościoła bez osób zakonnych, członków instytutów świeckich, konsekrowanych dziewic i wdów; bez ich modlitwy, ofiary i prowadzonych przez nich dzieł apostolskich: różnorodnych duszpasterstw, sanktuariów, szkół, mediów, posługi kaznodziejskiej, rekolekcyjnej, służby chorym i ubogim”.

Podkreślił, że życiu konsekrowanemu, opartemu na praktykowaniu rad ewangelicznych, oddały się tysiące Polaków i Polek. Szczególną uwagę abp Wiktor Skworc zwrócił na zakony kontemplacyjne: „”Trzeba wiedzieć, że w zakonach kontemplacyjnych modlitwa trwa codziennie około 8 godzin – tyle, ile dzień pracy zawodowej ludzi świeckich”. Jak zauważył, gdy siostry zakonne modlą się za Kościół, są niejako “na pierwszym froncie zmagań” i dlatego ich odejście od świata jest tylko pozorne.

Wdzięczny za modlitewną posługę sióstr w intencji archidiecezji katowickiej wyjaśnił, że poza sprawą pokoju otaczają one modlitwą majową i sierpniową pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej. “Siostry karmelitanki z zagranicy oraz klasztory karmelitańskie w Katowicach i Tarnowie wytrwale wspierały też nasze starania o beatyfikację sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy” – dodał. Beatyfikacja pochodzącego z Chorzowa kapłana-męczennika odbędzie się w październiku.

Dowodem wdzięczności archidiecezji katowickiej za dar modlitwy zakonów kontemplacyjnych jest przekazanie kolekty zebranej w święto Ofiarowania Pańskiego we wszystkich parafiach archidiecezji. Tradycyjnie już materialne wsparcie osób konsekrowanych i prowadzonych przez nich dzieł trafi do zakonów kontemplacyjnych, sióstr karmelitanek i wizytek, trwających na modlitwie za Kościół katowicki. Co ciekawe, również inne wspólnoty sióstr karmelitanek w kraju i poza jego granicami – w Islandii, Norwegii i Kazachstanie – “wspierają modlitwą archidiecezję katowicką, a my wspieramy je materialnie, aby mogły bez troski o materialia pełnić swoja ewangelizacyjną misję” – zaznaczył abp Skworc.

Centralnym punktem obchodów 24. Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji katowickiej była Msza św. pontyfikalna z udziałem osób konsekrowanych. Uroczystej liturgii przewodniczył abp Wiktor Skworc.

ks. Rafał Skitek/Radio eM

Za: www.archidiecezjakatowicka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda