Home WiadomościZ kraju „Każde Święto jest czasem Łaski” – Uroczystości na Jasnej Górze

„Każde Święto jest czasem Łaski” – Uroczystości na Jasnej Górze

Redakcja

Na Jasnej Górze trwają obchody największej w roku uroczystości – Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Każdego roku na to święto wędrowały na Jasną Górę dziesiątki tysięcy pielgrzymów – w tym roku ze względu na reżim sanitarny przybyły dużo mniejsze grupy pieszych pielgrzymów.

Centralnym punktem dnia dzisiejszego jest uroczysta Suma Pontyfikalna, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Mszy św. przewodniczy abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Słowa powitania do zgromadzonych na jasnogórskich błoniach wiernych skierował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „Umiłowani pielgrzymi, choć niejednokrotnie mroczne chmury gromadzą się na horyzoncie, a pewne wydarzenia w życiu ludzkim wydają się niezrozumiałe, nie możemy tracić nigdy ufności i pokoju. Dzisiejsza uroczystość jest zachętą, abyśmy zawierzyli Maryi Wniebowziętej, która z Jasnej Góry prowadzi nas, niczym jaśniejąca gwiazda, po codziennych drogach ziemskiego życia ”.

„Uroczystość Wniebowzięcia Maryi przypada w połowie sierpnia, miesiąca szczególnego dla nas Polaków. Ten dzisiejszy dzień jest okazją, ażeby podziękować Matce Bożej za wyjątkową opiekę nad naszym narodem – podkreślił o.Chrapkowski – Szczególnym znakiem tej matczynej opieki był Cud nad Wisłą, kiedy w obliczu bolszewickiej inwazji w 1920 roku Polacy żarliwie błagali Maryję o uratowanie Ojczyzny przed bezbożnym komunizmem ze Wschodu. Pod Warszawą zmagali się z Rosjanami żołnierze, zaś tu na Jasnej Górze trwała nieustanna modlitwa o cud ocalenia. I cud się stał!

„Tak jak przed laty, także i dziś zagraża nam wiele niebezpieczeństw i fizycznych, i duchowych – zauważa generał Zakonu – Dlatego trwa tu na Jasnej Górze, tak jak przed laty, nieustanna modlitwa przede wszystkim o cud przemiany naszych serc! Trzeba każdemu z nas łaski nawrócenia i przemiany życia, trzeba nieustannego trudu powstawania z grzechu do łaski, trzeba uznania swoich grzechów, zerwania z pychą, rezygnacji z chorych ambicji ”.

„Świadomi jesteśmy, że wzorem poprzednich pokoleń i nam na nowo trzeba chronić i bronić wolności w każdym wymiarze, byśmy z odwagą i dumą mogli powiedzieć: Jestem człowiekiem wierzącym – zaznaczył o. Chrapkowski – Wszystkie nasze bolączki, nadzieje i radości, składamy w Twych dłoniach wraz z kwiatami i ziołami, Matko Boża Zielna, prosząc, byś zaniosła je przed Boże oblicze ”.

„Wracając do swoich domów idźmy jako świadkowie wiary, której uczył nas największy z jasnogórskich pielgrzymów św. Jan Paweł II, za którego dziękowali i dziękują nadal tegoroczni pielgrzymi ” – prosił o. generał.

Mszę św. koncelebrują: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior arch. częstochowskiej; bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej; ks. prałat Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej; ks. prałat Andrea Francia, radca Nuncjatury Apostolskiej; księża przewodnicy pieszych pielgrzymek oraz przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Obok generała Zakonu o. Arnolda Chrapkowskiego, obecny jest także o. Samuel pacholski, przeor Jasnej Góry.

*

„Cieszę się, że w ważną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mogę przewodniczyć Mszy św. koncelebrowanej w tym szczególnym dla Polski miejscu. Bardzo cenię sobie to miejsce, Jasną Górę, duchową stolicę Polski. To Matce Bożej Częstochowskiej zawierzyłem moją posługę w Polsce” – mówił na początku homilii abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

„Wspominamy dziś Maryję, Matkę Boga, która po przejściu drogi krzyżowej swojego Syna i uczestnicząc w chwale Jego Zmartwychwstania, została wzięta do Nieba. I tym raduje się dziś Kościół. W tej radości uczestniczymy także my, którzy zgromadziliśmy się wokół Czarnej Madonny w Częstochowie, aby podziękować Jej za stałą opiekę i za Jej przyczyną modlić się do Boga o wszystkie potrzebne łaski i dary” – mówił kaznodzieja.

„Każde święto jest czasem łaski. I tylko wtedy radość święta będzie pełna, jeśli przygotujemy swoje serca na przyjęcie tej łaski. Radość, która nie idzie w parze z łaską doświadczaną w sercu, może stać się pustą radością. Radość, której towarzyszy doświadczenie łaski, staje się ukojeniem dla duszy. Do takiego ukojonego serca odnoszą się słowa psalmu, który dziś śpiewaliśmy: ‘Oto miejsce mego odpoczynku na wieki, tu będę mieszkał, bo wybrałem go sobie’. Człowiek pogodzony z Bogiem, doświadcza też pogodzenia się z sobą samym” – podkreślał ks. arcybiskup.

Kaznodzieja przywołał słowa Jezusa Chrystusa: „błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”. „Te dwie rzeczy, słuchanie i zachowywanie słowa Bożego, dają nam udział w tym samym ‘błogosławieństwie’, które było udziałem Matki Bożej” – mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że jako nuncjusz apostolski w Polsce, przynosi dziś, w tym świątecznym dniu, pielgrzymom jasnogórskim pozdrowienie od papieża Franciszka. „Gdy cztery lata temu był w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży, odwiedził także to miejsce, tak dla was drogie i ważne. Podzielił się wtedy taką oto myślą: ‘W życiu Maryi podziwiamy tę małość umiłowaną przez Boga, który wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej i wywyższył pokornych. (…) Dziewica stała się Bogarodzicą, jak głosi starożytny hymn, który śpiewacie od wieków. Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążając do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu, pokorną i prostą treść Ewangelii’”.

„Drodzy Bracia i Siostry, zanieście do swoich domów i wspólnot serdeczne pozdrowienie od papieża Franciszka, który niestrudzenie powierza się modlitwom wiernych – mówił abp Salvatore Pennacchio – Tu, w Częstochowie, szczególnie polećmy się opiece Matki Bożej, także w kontekście tego wszystkiego, co Europa i Polska przeżywają w tym czasie”.

*

Po homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wypowiedział Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

Podczas Eucharystii tradycyjnie poświęcone zostały zioła i kwiaty, z racji przypadającego dziś tradycyjnego świata Matki Bożej Zielnej. Wierni zebrani na Jasnej Górze złożyli również przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na Sumie śpiewa Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, a gra Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka. Liturgię prowadzi o. Nikodem Kilnar.

Na Jasnej Górze w szczególny sposób zachowywane są wszelkie środki bezpieczeństwa sanitarnego, z głośników płyną komunikaty o konieczności dezynfekcji rąk, zachowaniu odstępów i stosowania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Ojcowie paulini zachęcali także do duchowego łączenia się z sanktuarium jasnogórskim, zwłaszcza chorych i starszych, poprzez media – radio, Internet, telewizje. Mszę św. transmituje Telewizja Trwam.

Transmisja Mszy św. na kanale YouTube Jasnej Góry – www.youtube.com

*

Sumę poprzedziła Modlitwa za Ojczyznę, w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, którą poprowadzili: o. Nikodem Kilnar, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś, es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda