Home WiadomościZ kraju Kielce: SacroExpo – biznes i wydarzenia towarzyszące

Kielce: SacroExpo – biznes i wydarzenia towarzyszące

Redakcja

Od 27 do 29 września potrwa kolejna XXII edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, która jest prezentacją tego wszystkiego, co potrzebne do funkcjonowania kościołów i sprawnego duszpasterstwa.

Swój udział w tegorocznej, XXII edycji Wystawy SacroExpo, zadeklarowało już ponad 160 firm z 7 krajów: Polski, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Wystawa zorganizowana w 2020 r. przyciągnęła, pomimo pandemii, ponad 2500 zwiedzających i była jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce. Ale SacroExpo to nie tylko kontakty i transakcje biznesowe, to także wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki, nauki.

Wystawie branży sakralnej towarzyszą merytoryczne konferencje i spotkania, szkolenia, warsztaty oraz wystawy. Co roku, przygotowywane są również pokazy, występy artystyczne i spotkania z ciekawymi osobistościami.

Tegoroczny program targów zapowiada się równie ciekawie. Uczestnicy targów będą mogli m.in. zapoznać się z twórczością Khrystyny Kvyk – malarki ikon i nauczycielki sztuk pięknych, której zainteresowania koncentrują się wokół sztuki ikony, jej tradycji bizantyńskich oraz współczesnej ikonografii. Prace artystki można znaleźć w zbiorach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą: jej ikony były wystawiane na licznych wystawach w Polsce, Grecji i na Ukrainie. Podczas tegorocznej Wystawy SacroExpo będzie można podziwiać dzieła malarki na specjalnie zaaranżowanej ekspozycji.

Niezmiennie od 2005 r. podczas SacroExpo, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, których działalność ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i sztuki. Uroczysta gala Per Artem ad Deum od ponad 15 lat towarzyszy wystawie. Papieska Rada ds. Kultury, utworzona została w 1982 r. z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II, a Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie przyznawane jest to zaszczytne wyróżnienie. W kieleckim ośrodku wystawienniczym doceniono już działalność artystyczną 29. laureatów, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Pendereckiego, Antoniny Krzysztoń, Wojciecha Kilara, Wincentego Kućmy, Leszka Mądzika, Arvo Pärta, Pawła Łukaszewskiego, Leszka Sosnowskiego i Jerzego Skąpskiego.

Decyzją Papieskiej Rady ds. Kultury, do grona tegorocznych laureatów medalu Per Artem Ad Deum dołączą: polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy – Ernest Bryll oraz włoski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser i scenarzysta filmowy – Roberto Benigni.

Uroczysta gala i wręczenie medali odbędzie się już podczas najbliższej XXII edycji Targów SacroExpo w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

dziar / Kielce
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda