Home WiadomościZ kraju Kilkadziesiąt tysięcy młodych modliło się na Lednicy

Kilkadziesiąt tysięcy młodych modliło się na Lednicy

Redakcja

Kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski i innych krajów, mimo kiepskiej pogody, przybyło 2 czerwca na Pola Lednickie, by rozważać tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Pomagały im w tym fragmenty z „Dzienniczka” Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, która patronowała spotkaniu i była obecna pod Bramą Rybą w znaku swoich relikwii.

XVI Spotkanie Młodych rozpoczęła jutrznia w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem prymasa Polski, abpa Józefa Kowalczyka. W modlitwie wzięło udział około tysiąca młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej i innych polskich diecezji. Młodym towarzyszyli ich duszpasterze oraz siostry zakonne. Obecni byli także: abp senior Henryk Muszyński, abp Szczepan Wesoły z Rzymu, bp Wojciech Polak i pomysłodawca lednickich spotkań, dominikanin o. Jan Góra.

Po południu młodzież gromadząca się na Polach Lednickich mogła wysłuchać świadectw o Miłosierdziu Bożym, a o godzinie 15. odśpiewała „Koronkę do Bożego Miłosierdzia”. Rozważania poprowadziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Faustyna.

W czasie modlitwy Drogą III Tysiąclecia przeszli młodzi ludzie niosąc symboliczne blado-czerwone promienie nawiązujące do tych, które wychodzą z serca Jezusa Miłosiernego na obrazie wymalowanym według wskazówek zmarłej w 1938 roku siostry Faustyny. Młodzież wysłuchała także fragmentów „Dzienniczka” Apostołki Miłosierdzia i modliła się za kapłanów, małżeństwa, rówieśników, dzieci – zwłaszcza te porzucone i nienarodzone, a także za siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Modlitwa była prowadzona w kilku językach.

Uczestnicy spotkania mogli posilić się zupą szczawiową z jajkiem, którą na znak czynnego miłosierdzia częstowały zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego – które powstało w odpowiedzi na objawienia Świętej Faustyny.

„To na pamiątkę historii, w której Jezus pod postacią żebraka przyszedł do Faustyny, kiedy pełniła dyżur przy klasztornej furcie i poprosił ją o zupę, a kiedy ją otrzymał, objawił się i powiedział: «Przyszedłem skosztować Twojego miłosierdzia»” – wyjaśniał częstowanie zupą lednickich pielgrzymów o. Góra.

Każdy pielgrzym otrzymał w darze serce z piernika z hasłem spotkania” „Miłość Cię znajdzie” oraz książkę z wyborem tekstów z „Dzienniczka” kanonizowanej przez Jana Pawła II siostry Faustyny. Kieszonkowy format, świecka okładka i nowoczesna szata graficzna dzieła ma skłonić młodych do jego lektury.

Na Lednicę przywieziona została także zakonna obrączka siostry Faustyny, która dotąd nie była publicznie pokazywana, trumienka z jej relikwiami, a także konfesjonał, przy którym Święta się spowiadała.

Początek spotkania obwieścił tradycyjnie wystrzał z armaty i lednicki dzwon oraz procesyjne wniesienie relikwii polskich świętych i błogosławionych. Z młodymi przywitał się metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki oraz prowincjał polskich dominikanów, o. Krzysztof Popławski. Słowa powitania i pozdrowień do młodych skierowali także prymas Kowalczyk i abp Wesoły z Rzymu.

W pierwszej procesji, która w strugach deszczu przeszła Drogą III Tysiąclecia, niesiono tradycyjnie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej oraz srebrną trumienkę z relikwiami patrona Polski, Świętego Wojciecha.

W drugiej procesji, która dla odmiany ruszyła ku Bramie Rybie w promieniach słońca, niesiono wielki wizerunek Świętej Faustyny oraz kilkadziesiąt relikwiarzy, które później siostry Matki Bożej Miłosierdzia zaniosły do sektor, by młodzie mogli je ucałować.

„Jak dobrze, że tu przybyliście, jak dobrze, że pozwoliliście się znaleźć miłości, która za sprawą św. siostry Faustyny przypomniała o swoim drugim imieniu miłosierdziu” – mówiła przełożona generalna macierzystego zgromadzenia siostry Faustyny Kowalskiej, matka Gracjana Szewc.

Prosiła również, by młodzież przyjęła Świętą Faustynę i pozwoliła się jej prowadzić. „Ona pomoże wam odnaleźć w waszym życiu sens. Ona poprowadzi was do miłości, ona miłość do was poprowadzi i pozwoli znaleźć was miłości” – dodała zakonnica.

W związku ze zbliżającym się Euro 2012 w piłce nożnej, był akcent sportowy: bramy Ryby po strzale byłego piłkarza Lecha Poznań i reprezentacji Polski, Bartosza Bosackiego bronił prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Jak tłumaczył o. Góra – miało to symbolizować, że „wartości trzeba bronić”.

Centralnym punktem czuwania była tradycyjnie wieczorna msza święta sprawowana pod Bramą Rybą pod przewodnictwem prymasa Polski. Homilię podczas Eucharystii wygłosił biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak – znany z akcji ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”, prowadzonej podczas muzycznego „Przystanku Woodstock”.

„Dajmy wierze Chrystusa swoją twarz, swoje serce. Dajmy je Chrystusowi. Nie kiedyś. Dzisiaj! Uczyńmy to tu, w tym miejscu modlitwy młodych Polaków” – apelował do młodych bp Dajczak. Prosił ich, by wyruszyli w głąb swojego serca, by dali się poprowadzić Świętej Faustynie i pozwolili Chrystusowi, by uczynił z nich ludzi na miarę, którą On zamierzył.

„Ta ludzka miara bowiem zawsze jest mierna. Ona niewiele nas przerasta. Nie sięga zbyt głęboko, ani zbyt wysoko. Godzi się na letniość, uśrednienie, na życie, które pozornie nie kosztuje i też niewiele z niego jest. Może dlatego aż tylu płacze, również takich, którym ktoś powiedział kocham cię, ale potem do tego nie dorósł” – mówił kaznodzieja.

Prosił również, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z Lednicy zagadani, bo przecież „Jezus zamknął usta takiej wierze, która mędrkuje”. „Co zrobił Pan, gdy zapytali go o największe z przykazań. On pokazał bliźniego. Kto jest bliźnim? Odpowiada przypowieść o miłosiernym samarytaninie. Uczeń Chrystusa to ten, który czyni” – mówił bp Dajczak.

Na koniec przywołał postać Błogosławionego Jana Pawła II, na którego klęczniku zawsze leżało mnóstwo listów z prośbami o modlitwę. Przywołując słowa jednego z jego najbliższych współpracowników podkreślił, że papież karmił swoją modlitwę potrzebami tych, którzy go o nią prosili.

„Chcemy się dzisiaj zachęcić do takiej modlitwy. Nie załatwiajmy tutaj własnych spraw. Skoro mówimy o miłosierdziu Boga, to bądźmy dla innych, nie dla siebie. Intencji jest sporo. Ludzi czekających na modlitwę jeszcze więcej. Wokół nas są siostra brat, znani i nieznani, taki jest Kościół” – mówił bp Dajczak.

Nocną część czuwania rozpoczęło rozważanie uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Młodzi zawierzyli również świat Bożemu Miłosierdziu. Tekst zawierzenia odczytał prymas Polski.

„Boże Ojcze Miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w swoim Synu Jezusie Chrystusie, wylałeś ją na nas w Duchu Świętym Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się nad nami grzesznikami, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło. Pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie Trójjedynym Bogu odnajdywali źródła nadziei. Ojcze Przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna miej miłosierdzie dla nas i całego świata” – czytał abp Kowalczyk.

Wcześniej młodzież zaśpiewała litanię do Błogosławionego. Jana Pawła II, w czasie której Drogą III Tysiąclecia przeniesiono jego relikwie i kopię chrzcielnicy z Wadowic, w której papież Polak został ochrzczony.

Uczestnicy czuwania oddali również hołd błogosławionemu papieżowi śpiewając jego ulubioną pieśń „Abba Ojcze”. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Jan Zając przyniósł również pod Bramę Rybę „Ogień Miłosierdzia” z Łagiewnik, od którego zapalno lednickie pochodnie i dalej świece i lampiony w sektorach.

Przed północą na Polach Lednickich trwała adoracja Jezusa Miłosiernego w Jego wizerunku. Uczestnicy przekazali sobie wzajemnie błogosławieństwo znacząc się nawzajem znakiem krzyża. Podzielili się także chlebem upieczonym przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego i wysłuchali przesłania papieża Benedykta XVI.

„Przez modlitwę, adorację, spowiedź i Eucharystię chcecie, aby zapłonął w was ogień Bożego Miłosierdzia. Życzę, aby zapłonął w was ogień Bożego Miłosierdzia i przemieniał serca młodych w całym świecie i napełniał was spokojem, mocą i nadzieją. W obliczu Jezusa Miłosiernego znajdujcie odpowiedź na wasze pytania” – zapewnił Papież.

Benedykt XVI życzył również, aby ruch lednicki się rozwijał i udzielił młodzieży swojego błogosławieństwa.

Przed północą młodzież z Polski oraz ich rówieśnicy z krajów europejskich dokonali także wyboru Chrystusa jako najwyższej wartości w swoim życiu. Rotę wyboru odczytał sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak. Spotkanie zakończyła tradycyjnie adoracja Najświętszego Sakramentu oraz przejście młodzieży przez Bramę Rybę, które trwało do późnych godzin nocnych.

Na organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu spotkania nad Jeziorem Lednickim – gdzie Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z kraju i zagranicy. Od początku patronował im Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął Benedykt XVI.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda