Home WiadomościZ kraju Klaryski modlą się o obronę przed terroryzmem

Klaryski modlą się o obronę przed terroryzmem

Redakcja

deon.plKrucjatę modlitewną w intencji obrony przed terroryzmem i pokoju na świecie podjęły siostry z Zakonu Sióstr św. Klary, z klasztoru pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu.

Siostry codziennie odmawiają różaniec przy relikwiach błogosławionych męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Relikwie franciszkanów, zamordowanych 25 lat temu w Peru przez lewackich partyzantów, sprowadzono kilka dni temu do sandomierskiego klasztoru.

Jak poinformowała s. Maria Czech OSC, sandomierska ksieni po ubiegłorocznej beatyfikacji franciszkanów, klaryski zwróciły się z prośbą do prowincjała franciszkanów o możliwość posiadania relikwii tych świadków wiary. Wprowadził je do ich wspólnoty prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb.

Wraz z wprowadzeniem relikwii do sandomierskiego konwentu córek św. Klary, zakonnice podjęły krucjatę modlitewną w intencji obrony przed terroryzmem i o pokój na świecie.

– W naszej wspólnocie każdego dnia modlitwę różańcową prowadzi kolejna siostra, która również podaje intencję modlitwy. Każda z nas ma przygotowaną modlitwę błagalną o dar pokoju i obronę osób zagrożonych terroryzmem – opowiada s. Maria Czech OSC.

Jak podkreśla sandomierska ksieni, krucjata modlitewna jest duchową łącznością klarysek ze światem dotkniętym problemami współczesnych zagrożeń. Kolejną ważną ich intencją modlitewną jest duchowe wsparcie Światowych Dni Młodzieży.

– Nieustannie pamiętamy o samych młodych, którzy przybędą do naszej ojczyzny i diecezji, ale także Bogu polecamy naszą młodzież, która będzie gościła pielgrzymów. Mamy wielką ufność i nadzieję, że Pan Bóg obdarzy wielki dobrem i obfitymi duchowymi owocami ten czas spotkania młodych ludzi – podkreśliła s. Czech.

Klaryski przybyły do Sandomierza 12 czerwca 2007 roku. W 2008 r. rozpoczęły budowę sandomierskiego konwentu. To, co je wyróżnia wśród osób konsekrowanych to ścisła klauzura, radykalne ubóstwo, którego wyrazem jest wyrzeczenie się nie tylko rzeczy, ale także przestrzeni, kontaktów z ludźmi. Ich głównym zadaniem jest modlitwa.

Pierwsza polska klaryska wraz z kilkoma siostrami przybyłymi z Pragi Czeskiej utworzyły w XIII w. wspólnotę w Zawichoście, wbudowując tam klasztor, a następnie przeniosły się na Skałę pod Kraków. W diecezji sandomierskiej obchodzony był w 2012 r. Rok Błogosławionej Salomei. Okazją do szczególnego upamiętnienia i zwrócenia uwagi na osobę i duchowość księżnej i pierwszej klaryski w Polsce było 800-lecie jej urodzin.

KAI/ed

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda