Home WiadomościZ kraju Klasztory kontemplacyjne – dane statystyczne za rok 2016

Klasztory kontemplacyjne – dane statystyczne za rok 2016

Redakcja

Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce erygowana została w 1994 roku, wtedy też zatwierdzony został jej Statut. Od 2010 r. Konferencja posiada także osobowość prawną uznaną przez Rzeczpospolitą Polską.

Do Konferencji należą 83 przełożone klasztorów kontemplacyjnych. Wszystkie te klasztory reprezentują 13 rodzin zakonnych: Benedyktynki (9 domów), Benedyktynki – Sakramentki (3), Bernardynki (9), Dominikanki (3), Kamedułki (2), Karmelitanki (28), Klaryski – Kapucynki (6), Klaryski (7), Klaryski od Wieczystej Adoracji (8), Norbertanki (2), Redemptorystki (1), Wizytki (4), Anuncjatki (1).

Kilka Klasztorów w Polsce formalnie nie należy do Konferencji – żyje w nich ponad 50 mniszek.

Liczebność mniszek żyjących w klasztorach, które należą do Konferencji w ciągu ostatnich kilku lat przedstawia ogólnie poniższa tabela.

Jak wynika z zestawienia ogólna liczba sióstr powoli, aczkolwiek systematycznie maleje. Zapewne znaczny wpływ na pomniejszenie tej liczby ma ilość zgonów, których w bieżącym roku było aż 21. Starsze siostry, nieraz bardzo już „wiekowe”, odchodzą, ale jednocześnie liczba młodych sióstr podejmujących życie kontemplacyjne, a więc: postulantek, nowicjuszek i profesek czasowych, subtelnie wzrasta. Daje to radość, a przede wszystkim nadzieję, że nadal są dziewczęta, które potrafią podjąć życiową decyzję i pójść za głosem powołania. Decyzja ta nie zawsze jednak odznacza się stałością. Rozkład powołań jest nieproporcjonalny i niezależny od wielkości czy średniej wieku Wspólnoty. Statystyczna mniszka w Polsce w roku 2016 ma 54 lata.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda