Home WiadomościZ kraju “Kobiety z pastorałami”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

“Kobiety z pastorałami”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Redakcja

Wystawa prezentuje zabytkowe portrety ksień Panien Benedyktynek Ormiańskich ze Lwowa ze zbiorów Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich po przeprowadzonej konserwacji. Można ją oglądać do 20 czerwca 2021 r.

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Fundacja otrzymała w darze od spadkobierczyń lwowskich benedyktynek – sióstr benedyktynek z Wołowa,

11 obrazów ksień z XVIII i XIX w.

Obrazy po 1945 r. zostały przewiezione do Polski. Ponad 70 lat zwinięte w rulon przeleżały na klasztornym strychu. Z inicjatywy Fundacji, dzięki pozyskanym funduszom 7 obrazów przeszło gruntowną konserwację, którą przeprowadziła Jolanta Pollesch. Kolejne 4 obrazy z kolekcji są aktualnie poddawane badaniom i oczekują na konserwację. Na ekspozycji można oglądać na wydrukach ich stan obecny.

Portrety ksień benedyktynek ormiańskich są nieocenioną pamiątką tamtych lat, ale również wspaniałą
kolekcją portretów lwowskiej szkoły z okresu XVIII do XX wieku.

Rzeczą bardzo cenną pokazywaną na wystawie jest autentyczny pastorał, którym posługiwały się ostatnie
ormiańskie ksienie, wypożyczony dzięki uprzejmości sióstr benedyktynek z Wołowa.

Na wystawie obejrzeć można także ornat czerwony z 1 poł. XVII w., który pochodzi prawdopodobnie z zasobów szat liturgicznych Katedry Ormiańskiej we Lwowie. Ornat poddany był konserwacji.

Wystawę wzbogacają teksty przybliżające kulturę i dziedzictwo polskich Ormian, w tym historia kielicha
z 1648 r. z katedry ormiańskiej, który obecnie znajduje się na wyspie Rugia. Ze względu na pandemię nie mógł być wypożyczony na tę wystawę.

Na ekspozycji prezentowane są również dokumenty i pamiątki po lwowskich benedyktynkach ormiańskich m.in. modlitewnik, korespondencja ostatniej ksieni, sprawozdania, zeszyt uczennicy szkoły prowadzonej przez siostry.

Przygotowana została także 7-minutowa prezentacja zdjęć ukazująca stopień uszkodzeń portretów oraz efekty przeprowadzonej konserwacji.

Wystawa prezentowana jest pod honorowym patronatem kard. Kazimierza Nycza a w jej otwarciu wziął udział bp Michał Janocha

Wystawa czynna od 13 maja do 20 czerwca
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
ul. Dziekania 1 (obok katedry)
wtorek – piątek 12:00 – 18:00
sobota – niedziela 12:00 – 16:00

Za: www.archidiecezja.warszawa.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda