Home WiadomościZ kraju Kodeń: Dziesiątki tysięcy pielgrzymów na najważniejszym odpuście

Kodeń: Dziesiątki tysięcy pielgrzymów na najważniejszym odpuście

Redakcja

W dniach 14-15 sierpnia 2019 w Kodniu nad Bugiem odbyły się najważniejsze w całym roku uroczystości odpustowe. W dwudniowych obchodach wzięli udział pielgrzymi z całej Polski. Pośród pątników, którzy przybyli do Częstochowy Podlasia, po raz 11., przybyła również Podlaska Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej.

Eucharystii na rozpoczęcie uroczystości odpustowych przewodniczył bp Piotra Sawczuk – Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej. Na kodeńskiej kalwarii odbyło się również nabożeństwo drogi krzyżowej, procesja różańcowa ze światłami oraz czuwanie modlitewne animowane przez wspólnotę “Guadalupe” z Lublina. Tradycyjnej pasterce o północy, którą koncelebrują obecni na odpuście oblaci, przewodniczył Ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Paweł Zając OMI.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, sumie przewodniczył Ordynariusz Diecezji Siedleckiej – bp Kazimierz Gurda. W sumie uczestniczyli także przedstawiciele rządu, władz ustawodawczych, władz samorządowych oraz formacji mundurowych.

W homilii biskup siedlecki podkreślał znaczenie prawdy w życiu wiary. Wskazywał również zagrożenia ze strony ateizmu i egocentryzmu współczesnego świata.

Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że Bóg jest prawdomówny. Nie przyjmują bożego słowa pyszni i potężni. Oni pokładają nadzieję w swojej przebiegłości i sile i opierają swoje przekonanie na tym, że wszystko w swoim życiu osiągną bez pomocy Boga, a nawet wbrew jemu.

Sanktuarium Maryjne w Kodniu jest jednym z licznie odwiedzanych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Znajdujący się tu obraz Madonny Gregoriańskiej, jest drugim w obecnych granicach Polski koronowanym koronami papieskimi wizerunkiem. Od 1927 roku kustoszami tego miejsca są oblaci.

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda