Home WiadomościZ kraju Kolejna nagroda dla o. Piotra Nawrota SVD

Kolejna nagroda dla o. Piotra Nawrota SVD

Redakcja

SVDO. prof. Piotr Nawrot SVD uhonorowany został tegoroczną Nagrodą im. Benedykta Polaka. Wraz z nim nagrodę otrzymał prof. Charles Robert O’Dell, światowej sławy astronom i astrofizyk z USA.

Ponadto Kapituła przyznała dwa Wyróżnienia honorowe: kpt. Piotrowi Kuźniarowi i Panu Krzysztofowi Starnawskiemu.

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest dorocznie dwóm osobom: obywatelowi polskiemu oraz obcokrajowcowi, zasłużonemu we współpracy z badaczami polskimi, za ich wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na Ziemi, w morzu, w powietrzu i kosmosie.

Kapituła Nagrody składa się z przedstawicieli Oddziału Polskiego The Explorers Club, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Gminy Miejskiej Łęczyca oraz Starostwa Powiatu Łęczyckiego. Jej patronem jest franciszkanin, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245–1247 odbył misję poselską do chana Mongołów. Wysłannicy ci przekazali Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo. Warto podkreślić, że o sukcesie poselstwa zadecydowała w dużym stopniu pomoc księcia Konrada Mazowieckiego i gości przebywających na jego dworze w Łęczycy.

Pierwsza edycja Nagrody miała miejsce w roku 2015 r., a jej laureatami zostali prof. Maria Krzysztof Byrski, wybitny znawca i propagator kultury indyjskiej oraz prof. Nikolai Grube, niemiecki badacz kultur prekolumbijskich, promotor niemiecko-polskich badań nad kulturą Majów.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 czerwca 2016 roku w archikolegiacie w Tumie pod Łęczycą.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda