Home WiadomościZ kraju Komunikat o sytuacji Zakonu Bonifratrów

Komunikat o sytuacji Zakonu Bonifratrów

Redakcja

Brat Prowincjał Łukasz Dmowski, OH krótko na temat obecnej sytuacji bonifratrów Prowincji Polskiej w dobie pandemii COVID-19 (stan na 17.03.2020 r.):

Sytuacja w konwentach i dziełach Polskiej Prowincji Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego jest stabilna; w naszych konwentach i dziełach  nie ma obecnie osób chorujących na covid-19. Została odwołana I tura rekolekcji dla braci, które miały się odbyć w Zakopanem, w dniach 16-20.03.2020 r. Bracia starają się wspomagać współpracowników w dziełach prowadzonych przez konwenty. Niektórzy ze współpracowników muszą zostać w domu i opiekować się dziećmi. Szpitale zgodnie z zalecaniami wojewodów musiały odwołać większość zaplanowanych hospitalizacji przygotowując się do przyjęcia chorych z innych placówek przekształcanych w szpitale zakaźne. W domach pomocy społecznej obowiązuje zakaz odwiedzin i opuszczania domów przez mieszkańców (z wyjątkiem wyjść do ogrodów przydomowych). Systematycznie organizujemy telekonferencje dla zarządów szpitali i zarządów jednostek pomocy społecznej – wymiana informacji o procedurach i rozwiązaniach praktycznych wdrożonych w tej nowej dla wszystkich sytuacji jest pomocna w zarządzaniu naszymi ośrodkami.

Dziękuję wszystkim Braciom i Współpracownikom za dyspozycyjność i zaangażowanie  w pracy na rzecz osób potrzebujących.

Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i uśmiechu!  Niech Święty Jan Boży wyprasza nam na ten czas wyobraźnię miłosierdzia i inne potrzebne łaski!

Módlmy się o zdrowie dla wszystkich chorych!

Bliższe informacje o działaniu placówek bonifraterskich: godzinach otwarcia, zasadach przyjmowania pacjentów i innych procedurach znajdują się na podstronach naszych dzieł. W tych dniach szczególnie prosimy o zrozumienie i współpracę w ramach wydanych obostrzeń, których celem jest ochrona Państwa, Państwa bliskich i naszych współpracowników.

Poniżej publikujemy także fragmenty listu Brata Generała Jesúsa Etayo, OH o obecnej sytuacji braci i współpracowników Zakonu Bonifratrów na świecie:

Moi drodzy Bracia, Współpracownicy i członkowie Rodziny Szpitalnej św. Jana Bożego!

Przesyłam wam moje najserdeczniejsze pozdrowienia mając nadzieję, że wszyscy macie się dobrze. W niniejszym liście pragnę poinformować o sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa, szczególnie w konwentach Zakonu.

Jak wiecie, ta pandemia rozpoczęła się w Chinach, a pierwsze wieści o niej dotarły do nas pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jednak bardzo szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje, takie jak Korea Południowa i Iran, a później na Europę, gdzie obecnie mówi się, że jest to epicentrum pandemii. Stopniowo rozprzestrzenia się, choć wolniej, na inne kraje Oceanii, Ameryki i Afryki. Dowiadujemy się o tym za pośrednictwem mediów. Pandemia spowodowała już dużą liczbę zachorowań i wiele ofiar śmiertelnych.

Jeśli chodzi o Zakon, sytuacja wygląda następująco, zgodnie z danymi, które mamy dzisiaj:

a) Chiny: Nie zostali dotknięci tą epidemią bracia z jedynej wspólnoty, którą mamy w Yanji. Jednak od kilku dni nie mamy kontaktu z br. Josephem Han, scholastykiem chińskiej narodowości, który został odizolowany w Pekinie w pierwszych dniach lutego. Przełożony Yanji dokłada wszelkich starań, aby się z nim skontaktować, niestety jak dotychczas bez powodzenia.

b) Korea Południowa: Pandemia wywołała sporą liczbę przypadków zarażeń, ale nie został nią dotknięty żaden z braci, ani też, zgodnie z posiadanymi informacjami, żaden współpracownik.

c) Włochy: Sytuacja jest bardzo ciężka. Na chwilę obecną, żaden z braci nie został zarażony, sytuacja wygląda inaczej wśród współpracowników, a także zainfekowanych pacjentów, którym zapewniamy opiekę w niektórych naszych dziełach. Zwłaszcza na północy Włoch, w Prowincji Lombardzko-Weneckiej sytuacja jest bardzo trudna, istnieje ryzyko niewydolności systemu opieki zdrowotnej. Na razie w Rzymie i na obszarze Prowincji Rzymskiej, w środkowej i południowej części kraju, sytuacja wygląda nieco lepiej, chociaż w nadchodzących dniach spodziewany jest znaczny wzrost liczby zachorowań. Rząd wzywa do pozostania w domu. W Kurii Generalnej mamy się dobrze, praktycznie wszyscy współpracownicy pracują zdalnie w swoich domach. Podobnie wielu innych

współpracowników dzieł, zarówno ze względu na rodzaj pracy, jak i wymuszoną regulacjami kwarantannę, również pracuje zdalnie w swoich domach.

d) Hiszpania: Sytuacja skomplikowała się w ostatnich dniach i niestety może powtórzyć się scenariusz z Włoch. Jak na razie jeden brat ze wspólnoty z Ciempozuelos, ma wynik pozytywny, ale czuje się dobrze, stosuje się do medycznych protokołów. Niestety spora liczba współpracowników została zarażona lub znajduje się w kwarantannie, szczególnie w niektórych dziełach w Madrycie i Barcelonie, dwóch największych epicentrach epidemii w Hiszpanii.

e) Pozostałe kraje europejskie: Liczba zainfekowanych osób jest różna, ale praktycznie odnotowuje się nieustanny wzrost zachorowań, szczególnie w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

f) Stany Zjednoczone i Kanada: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

g) Oceania: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

h) Ameryka Łacińska i Karaiby: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

i) Afryka: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

j) Pozostałe kraje Azji i Pacyfiku: Na chwilę obecną nie posiadamy żadnych informacji o osobach zarażonych w naszych konwentach.

Są to informacje, którymi dysponujemy w tej bardzo trudnej sytuacji, jaką wywołuje pandemia koronawirusa. Dane, jak w każdej pandemii, są bardzo prowizoryczne i zmieniają się bardzo szybko. Proszę wszystkich o przestrzeganie zasad i zarządzeń obowiązujących w różnych krajach w celu ochrony przed wirusem.

(…)

Są to bardzo trudne czasy, zwłaszcza w miejscach, w których dotknięci jesteśmy tą pandemią ze zwiększoną siłą. Jako bonifratrzy musimy pamiętać, że nasze dzieła muszą być gotowe, w możliwie najlepszy sposób, aby pomóc i współpracować ze społeczeństwem w walce z tą pandemią. Bracia, którzy nie mogą być bezpośrednio zaangażowani w pomoc, niech zintensyfikują osobistą modlitwę i, jeśli to możliwe, modlitwę wspólnotową, modląc się do Pana za wstawiennictwem św. Jana Bożego za chorych, za umierających oraz za pracowników służby zdrowia i inne osoby, które pracują niestrudzenie, by zapewnić opiekę chorym.

(…)

Proszę wszystkich, braci i współpracowników, abyście zadbali o siebie, przestrzegając zasad obowiązujących w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Przede wszystkim starsi bracia i osoby szczególnie narażone, zwłaszcza z najbardziej dotkniętych regionów. Musicie

pozostać w domu i postępować zgodnie ze wskazówkami przełożonych, nawet jeśli dla wielu jest to dość trudne.

To są trudne czasy dla świata, ale nadszedł czas, aby wydobyć z nas to, co najlepsze: szpitalnictwo, hojność, współpracę i poświęcenie. Przede wszystkim przeżywać je z troską, ale nie tracąc wiary i nadziei w Pana. Dzielić nasze cierpienie i pokładać w Nim całą naszą ufność i nadzieję, aby móc przezwyciężyć ten czas, który, zdaniem ekspertów, na pewnotrochę potrwa.

Módlmy się za siebie nawzajem i za cały świat, szczególnie za tych, którzy najbardziej cierpią z powodu tej pandemii.

Z braterskimi pozdrowieniami.

Br. Jesús Etayo Przełożony Generalny

Za: www.bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda