Home WiadomościZ kraju Komunikat po spotkaniu Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Komunikat po spotkaniu Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Redakcja

Duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie – było głównym tematem zebrania plenarnego Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obrady miały miejsce w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie od 21 do 23 lutego.

Publikujemy tekst komunikatu po obradach:

W dniach od 21 do 23 lutego odbyło się w Warszawie posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, reprezentującej duszpasterskie środowisko polonijne. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W skład prezydium wchodzą rektorzy Polskich Misji Katolickich w Niemczech, Francji oraz Anglii i Walii, kanclerz PMK Anglii i Walii oraz świeccy z Niemiec, Francji, Anglii i Węgier.

Przedmiotem obrad było duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie. Tematyce tej będzie poświęcone zebranie plenarne PRDEZ, które odbędzie się w Wilnie w dniach od 24 do 27 września. Członkowie Prezydium wysłuchali związanych z towarzyszeniem małżeństwu i rodzinie referatów wygłoszonych przez ks. Przemysława Drąga, Dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i pani Bożeny Bassy z Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach.

W trakcie spotkania omówiono również kwestie odnoszące się do duszpasterstwa polskojęzycznego w kontekście setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tej refleksji służyło zwiedzanie Muzeum  Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Prezydium zapoznało się ponadto z aktualną sytuacją duszpasterstwa i Kościoła w Polsce dzięki sprawozdaniu przedstawionemu przez Sekretarza Generalnego KEP, bp Artura Mizińskiego. Okazją do wymiany doświadczeń była wizyta w domu arcybiskupów warszawskich i spotkanie z kard. Kazimierzem Nyczem.

Członkowie Prezydium apelują do naszych rodaków za granicą o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce za wstawiennictwem wieloletniego protektora polskiej emigracji – Prymasa Tysiąclecia i św. Jana Pawła II. Zachęcają także do osobistego udziału w pielgrzymce narodowej do Rzymu i we Mszy świętej, która zostanie odprawiona przez papieża Franciszka dnia 17 maja  z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Prezydium wyraża wielką radość ze zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i zaprasza do licznego udziału Polonii i Polaków z zagranicy do przybycia na tę uroczystość do Warszawy w dniu 7 czerwca.

Warszawa, 23 lutego 2020 r.

Za: episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda