Home WiadomościZ kraju Konferencja prasowa „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”

Konferencja prasowa „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”

Redakcja

W bieżącym roku przypada 360. rocznica śmierci o. Michała Boyma, polskiego jezuity, misjonarza, dyplomaty i naukowca.

Jako pierwszy przekazał Europejczykom naukowy opis starożytnych i współczesnych jemu Chin, czym przyczynił się do rozwoju światowej nauki. Mimo tego pozostaje praktycznie całkowicie nieznany. Lukę tę ma pomóc wypełnić inicjatywa „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”, w ramach której wydano właśnie książkę dla dzieci „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował”. Prezentacja inicjatywy oraz nowej publikacji odbędzie się 18 października, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Michał Boym SJ, wybitny XVII-wieczny polski jezuita i misjonarz, naukowiec i dyplomata był pierwszym człowiekiem, który przekazał Europejczykom naukowy opis starożytnych i współczesnych jemu Chin, dając impuls rozwojowi w Europie całej gałęzi wiedzy o Chinach.
Był także współuczestnikiem wielkiego i szerzej nieznanego dzieła misjonarskiego, jakim była pierwsza i ostatnia w dziejach świata konwersja chińskiego dworu cesarskiego na chrześcijaństwo i jego obrona przed pogańskim agresorem.

Ten wybitny człowiek, pomimo swych ogromnych zasług i niezwykłej biografii, pozostaje w Polsce nieznany, ze stratą dla samych Polaków, którym w ten sposób, przez niedopatrzenie, odmawia się okazji do słusznej dumy z ogromnych osiągnięć rodaka.

W ramach inicjatywy „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo” wydana została książka dla dzieci w wieku 8 do12 lat pt. „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował” autorstwa dr. hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej. Publikacja ukazała się pod patronatem MKiDN oraz Komisji ds. Misji Episkopatu Polski. Jest ona przeznaczona do bezpłatnej dystrybucji w szkołach i wśród nauczycieli, ma na celu nadrobienie tych braków.

Prezentacja inicjatywy „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”, jak i książki „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował”, odbędzie się 18 października, piątek, o godz. 13.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Skwer. Kard. S. Wyszyńskiego 6).

W spotkaniu wezmą udział: Jacek Gniadek SVD, prezes Stowarzyszenia Sinicum im. Michał Boyma SJ, współinicjator „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”; prof. UAM dr hab. Monika Miazek-Męczyńska, adiunkt Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Wojciech Żmudziński SJ, Socjusz Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego oraz Agnieszka Couderq-Kubas, wiceprezes Fundacji „Michał Boym” na rzecz Wymiany Kulturowej, współinicjatorka „Michał Boym AD 2019 – Polski Marco Polo”.

Zgłoszenia, zawierające imię, nazwisko oraz nazwę redakcji, prosimy przesyłać na adres: [email protected], w terminie do 18 października, piątek, do godz. 11.00.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda