Home WiadomościZ kraju Konferencja rektorów seminariów duchownych

Konferencja rektorów seminariów duchownych

Redakcja

Formacja seminaryjna wobec pokusy klerykalizmu była tematem 57. Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która miała miejsce w dniach 1-3 września 2021 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. W konferencji uczestniczyło blisko 70 rektorów z Polski oraz przedstawiciel seminarium duchownego z Łotwy.

Tegoroczne obrady poświęcone były zagadnieniom związanym z różnymi aspektami seminaryjnej formacji w perspektywie zagrożeń wynikających z przejawów klerykalizmu, przed którym w ostatnim czasie ostrzega tak sugestywnie papież Franciszek.

W roboczych sesjach plenarnych tematykę tę, zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej, zarysowali w ciekawych prelekcjach i osobistych świadectwach: bp Edward Dajczak z Koszalina oraz bp Szymon Stułkowski, sufragan z Poznania, prof. dr hab. Stanisław Grygiel, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, a także red. Anita Liberadzka i red. Marcin Jakimowicz.

W programie konferencji nie zabrakło również pracy w mniejszych grupach oraz cennych nieformalnych spotkań braterskich, które dawały możliwość wymiany doświadczeń z formacyjnej niwy.

Istotnym wydarzeniem podczas tegorocznej konferencji był również panel z udziałem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, który omówił proces wprowadzania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, wchodzących w życie od najbliższego roku akademickiego.

Gościnnym gospodarzem tegorocznego spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Bernardynów, które mieści się przy słynnym pasyjno-maryjnym sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Uczestnicy konferencji mieli również wyjątkową możliwość, by wraz z metropolitą krakowskim ks. abp. Markiem Jędraszewskim sprawować eucharystię w sąsiednich Wadowicach, przy wizerunku ukoronowanej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy i chrzcielnicy św. Jana Pawła II oraz zwiedzić muzeum w domu rodzinnym przyszłego Papieża Polaka.

o. dr Maciej Sadowski CSsR, rektor WSD Redemptorystów w Tuchowie

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda