Home WiadomościZ kraju Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Podsumowanie.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Podsumowanie.

Redakcja

lichen-plProwincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Janusz Sok CSR, został ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).

Podczas 137. Zebrania Plenarnego KWPZM w Licheniu wybrano także nowego wiceprzewodniczącego oraz konsultę (zarząd) Konferencji.

Licheńskie spotkanie sprawozdawczo-wyborcze odbyło się w dniach 10-12 października br. Uczestniczyło w nim niemalże 80 przełożonych prowincjalnych i generalnych poszczególnych zakonów z terenu całego kraju. We wtorek, 11 października, zakonni ordynariusze na drugą kadencję wybrali o. Janusza Soka CSSR, prowincjała redemptorystów w Polsce. Jego zastępcą został augustianin o. Wiesław Dawidowski OSA.

Pozostałymi członkami konsulty, czyli konsultorami, zostali: paulin o. Arnold Chrapkowski OSPPE, benedyktyn br. Izaak-Rafał Kapała OSB, franciszkanin o. Jan Maciejowski OFMConv, franciszkanin o. Bernard Marciniak OFM, chrystusowiec ks. Bogusław Burgat SChr, saletyn ks. Andrzej Zagórski MS i albertyn br. Paweł Flis CFA.

Na zebranie plenarnym obecny był bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy KEP. Pierwszego dnia spotkania hierarcha przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie do uczestników.

W trakcie obrad sekretarz generalny KWPZM, o. Kazimierz Malinowski OFMConv, omówił nowy Statut Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, zatwierdzony 28 maja 2016 r. przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Do najistotniejszych zmian w Statucie należą: powołanie w każdej diecezji przedstawiciela ds. zakonów męskich, który będzie zajmował się koordynacją współpracy między klasztorami oraz funkcjonowania komisji działających w ramach Konferencji – będą mogli w nich zasiadać nie tylko prowincjałowie i przełożeni wyżsi, jak to było do tej pory, ale także wybitni eksperci zakonni z różnych dziedzin.

Na zakończenie uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Eucharystii przewodniczył o. Janusz Sok CSSR, a w koncelebrze uczestniczyli kapłani obecni na zjeździe, w tym m.in. nowy i ustępujący wiceprzewodniczący KWPZM – odpowiednio o. Wiesław Dawidowski OSA, prowincjał augustianów w Polsce oraz ks. Paweł Naumowicz MIC, prowincjał polskiej prowincji marianów.

Tuż po reelekcji o. Sok powiedział, iż doświadczenie kierowania przez niego tak zacnym gronem osób konsekrowanych jest dla niego bardzo ubogacające. Jego zdaniem wynik wyborów jest równoznaczny z akceptacją linii, która została wyznaczona 3 lata temu. Podsumowując dotychczasową swoją kadencję powiedział, iż „minione trzy lata były niezwykle ciekawe, bogate i różnorodne”. Przypomniał chociażby Rok Życia Konsekrowanego, rocznicę chrztu Polski czy Światowe Dni Młodzieży, w które to wydarzenia zakony były mocno zaangażowane.

Snując plany na kolejną kadencję wspomniał nie tylko o problemach samych zakonów, ale także reagowaniu na sytuacje aktualnie dziejące się na świecie. Zdaniem przewodniczącego „zakonnicy powinni dawać świadectwo jedności, wspólnoty, braterstwa, komunii otwierając się na ludzi i wychodząc do wiernych”.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM) została powołana do istnienia przez Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 15 kwietnia 1958 r. i zatwierdzona dekretem Kongregacji dla Zakonów 30 listopada 1963 r.
Aktualnie w skład KWPZM wchodzi 57 rodzin zakonnych skupionych w 78 jurysdykcjach (prowincjach i delegaturach), łącznie ponad 12 tys. zakonników (w tym 3300 pracujących za granicą).

Głównymi zadaniami KWPZM są: wspieranie współpracy między instytutami zakonnymi, współpracę z Konferencją Episkopatu Polski, współpracę z innymi konferencjami wyższych przełożonych w Polsce i Europie, promowanie wiedzy na temat życia konsekrowanego, a także prowadzenie działalności gospodarczej.

Licheń Stary, 12 października 2016 r.

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda