Home WiadomościZ kraju Kongres Misyjny 2021 – elementem „misyjnego nawrócenia” Kościoła w Polsce

Kongres Misyjny 2021 – elementem „misyjnego nawrócenia” Kościoła w Polsce

Redakcja

Ruszyły prace przygotowawcze V Krajowego Kongresu Misyjnego. Jest on krokiem na drodze „misyjnego nawrócenia” Kościoła w Polsce – informuje Komisja Episkopatu ds. Misji.

Poprzedni Kongres odbył się w Warszawie w czerwcu 2015 r., najbliższy odbędzie się w czerwcu 2021 r.

– Dziękując Bogu za owoce poprzedniego Kongresu, który wątpienia ożywił animację i formację misyjną w Kościele w Polsce i zintegrował tych, którzy misje mają w sercu, chciałbym, aby Kongres Misyjny odbył się w czerwcu 2021 r. Przygotujemy się do niego poprzez sympozjum naukowe na UKSW w Warszawie, które odbędzie się 23 czerwca tego roku – informuje bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Celem V Krajowego Kongresu Misyjnego jest bliższe poznanie rzeczywistości misyjnej wszystkich kontynentów. W ostatnim czasie zmieniły się realia misyjne oraz spojrzenie na misje. Bp Mazur wskazuje, że rodzą się nowe pytania o paradygmaty i inkulturację misyjną oraz o wkład misji życie Kościoła. Ponadto coraz głośniej mówi się, że Europa jest kontynentem misyjnym.

– Chcemy zaprosić misje do siebie, by lepiej je poznawać. Oddamy głos misjonarzom ze wszystkich kontynentów. Wsłuchamy się w ich doświadczenia i wiedzę. Skupimy się na bogactwie świadectw ich pracy oraz ich potrzebach. Zadaniem uczestników Kongresu będzie zatem wysłuchanie misjonarzy, a potem (jeśli to konieczne) rewizja naszej wizji współczesności misyjnej, uwarunkowań pracy misjonarzy oraz form pomocy – zapowiada bp Mazur.

Przygotowania do Kongresu potrwają dwa lata. W 2020 r. odbędą się różne inicjatywy misyjne w diecezjach, parafiach, zgromadzeniach zakonnych, ruchach, stowarzyszeniach i fundacjach kościelnych. V Krajowy Kongres Misyjny potrwa 2 dni. Zaplanowano spotkanie kongresowe w Warszawie, a po nim Kongres przeniesie się do diecezji i parafii.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda