Home WiadomościZ kraju Koniec roku akademickiego w Lingua Sacra oraz na Podyplomowych Studiach Formacji Biblijnej na UKSW

Koniec roku akademickiego w Lingua Sacra oraz na Podyplomowych Studiach Formacji Biblijnej na UKSW

Redakcja

W sobotę 26 czerwca Szkoła języków biblijnych Lingua Sacra działająca przy Stowarzyszeniu Bractwo Słowa Bożego w Warszawie zakończyła kolejny rok akademicki prowadzenia lektoratów z greki, hebrajskiego oraz łaciny. Ostatni dzień zajęć miał miejsce również na Podyplomowych Studiach Formacji Biblijnej na UKSW

W październiku 2019 r. – odpowiadając na potrzebę i pragnienie słuchaczy Podyplomowych Studiów Formacji Biblijnej na UKSW – Szkoła języków biblijnych Lingua Sacra ruszyła z pierwszymi kursami greki i hebrajskiego. Każdy z kursów trwa 4 semestry i liczy w sumie 120 godz. zajęciowych – tyle, ile jest potrzebne, by rozpocząć przygodę z samodzielnym czytaniem Biblii w oryginale.

Od tamtego czasu sporo się wydarzyło – ze względu na pandemię COVID-19 Lingua Sacra z dnia na dzień przeniosła zajęcia w przestrzeń online. W tej początkowej trudności organizatorzy i wykładowcy postanowili jednak dostrzec możliwość, a nie przeszkodę. Od tego roku na stałe wprowadzone zostało nauczanie hybrydowe: zajęcia odbywają się jednocześnie stacjonarnie i zdalnie – dla osób, które mieszkają daleko od Warszawy lub z innych względów nie mogą co tydzień dojeżdżać na każde zajęcia na warszawskich Bielanach. Nauczanie zdalne w Lingua Sacra stało się na tyle dogodne dla wielu słuchaczy, że zdecydowano się je kontynuować również wtedy, gdy warunki zewnętrzne nie będą do tego zmuszały.

Mimo trudnej sytuacji pandemii Szkoła się rozwinęła – w II semestrze roku akademickiego 2020/2021 ruszyła pierwsza grupa kursu języka i kultury łacińskiej. To trzeci ze „świętych” języków, jakich można się uczyć w Lingua Sacra – język Wulgaty, język liturgii, język niesamowitej teologii, ale też język nauki i kultury europejskiej, w której przestrzeni się poruszamy.

Wraz z ostatnimi zajęciami w bieżącym roku akademickim, po dwóch latach funkcjonowania Szkoły, przyszedł wreszcie czas na pożegnania – czterosemestralne kursy językowe w Lingua Sacra mają już swoich pierwszych absolwentów. Ci jednak zapewniają, że ze Szkołą nie zamierzają zrywać kontaktu, a niektórzy z nich już podjęli naukę kolejnych języków biblijnych w Lingua Sacra.

Co dalej? Od października Lingua Sacra ma nadzieję wrócić do zajęć prowadzonych hybrydowo – stacjonarnie z ul. Płatniczej na Bielanach, a przez Internet na cały świat – nie zaś tylko online. Wraz z końcem czerwca rozpoczynają się również zapisy do kolejnych grup od podstaw dla każdego z języków – greki, hebrajskiego i łaciny. Szkoła czeka na gotowych podjąć trud i radość nauki!

15 czerwca ruszyła również rekrutacja na Podyplomowe Studia Formacji Biblijnej na UKSW – dwuletnie studium poświęcone przygotowaniu studentów do jeszcze bardziej świadomej lektury Pisma Świętego i animacji grup biblijnych. Przygotowanie stanowi zarówno szczegółowa egzegeza Biblii, poznanie kontekstu, metod pracy duszpasterskiej z Biblią, jak i umiejętność wykorzystania nowych narzędzi dzięki coraz szerszej obecnej digitalizacji manuskryptów i źródeł. Jeden z pionierskich przedmiotów na polu biblijnej oferty edukacyjnej Warszawy wprowadzony w minionym roku akademickim nosi nazwę „Biblia i cyfryzacja” i spotkał się z dobrym przyjęciem tegorocznych studentów.


Rekrutacja i więcej informacji o Szkole języków biblijnych Lingua Sacra – dr Mateusz Krawczyk:

Rekrutacja i więcej informacji o Podyplomowych Studiach Formacji Biblijnej na UKSW:

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda