Home WiadomościZ kraju „Konsekrować świat” – nowy cykl seminariów Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

„Konsekrować świat” – nowy cykl seminariów Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Redakcja

W pierwszym półroczu 2021 roku Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny zorganizuje seminaria pod hasłem „Konsekrować świat”. Spotkania on-line będą okazją do zapoznania się z myślą wybitnego teologa liturgii – Dawida Fagerberga.

Pięć spotkań seminaryjnych wokół książki „Konsekrować świat. Liturgiczna teologia codzienności” poprowadzi o. Łukasz Miśko OP, prezes fundacji. Odbędą się one w wybrane poniedziałki – raz w miesiącu, od lutego do czerwca.

– Liturgia, która wychodzi poza kościelną kruchtę – tak na celebrację chrześcijańskich misteriów patrzy David Fagerberg, profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia o. Łukasz Miśko, śledzący publikacje profesora od czasu swojej dziesięcioletniej posługi duszpasterskiej w USA.

Dodaje, że wychodząc od pojęcia „konsekracji świata”, zaczerpniętego od św. Pawła VI, Fagerberg pokazuje, jak dobrze uformowana liturgiczna duchowość może ukształtować w nas taki sposób życia w świeckiej codzienności, żeby każdy jej element był celebrowany w jedności z ofiarniczym kierunkiem Eucharystii.

– Książka, którą chcemy wspólnie dyskutować, ukazuje, że liturgia, tak sakramentalna, jak i nasza osobista, „w świecie”, są złączone ze sobą jak nitki w tkanej szacie – podkreśla o. Miśko, który poprowadzi serię.

Wprawdzie książka Davida Fagerberga nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia, ale znajomość języka angielskiego nie będzie wymagana do udziału w seminarium. Podczas pięciu 90-minutowych spotkań o. Łukasz przybliży kluczowe koncepcje książki wraz z przetłumaczonymi przez siebie fragmentami.

Wspólna lektura będzie też okazją do dyskusji nie tylko nad samym tekstem, ale również nad doświadczeniem uczestników w przestrzeni uświęcania świata na sposób liturgiczny. Aby wziąć udział w seminarium, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.liturgia.dominikanie.pl/seminarium2021.

Dawid Fagerberg jest profesorem teologii liturgicznej na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. W swojej pracy naukowej zgłębia liturgię i teologię poprzez analizę lex orandi Kościoła, wpisując się w ortodoksyjną tradycję ascetyzmu. Jest znawcą twórczości Chestertona i właśnie jemu przypisuje to, że od ponad czterdziestu lat żyje w małżeństwie z Elizabeth i jeszcze nie osłabło w nim poczucie „przygody zwanej codziennością”. Ma dwoje dorosłych dzieci. Konwertyta z luteranizmu na katolicyzm.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

luk / Kraków
KAI


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda