Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Konsekrowani pielgrzymowali na Górę Św. Anny

Konsekrowani pielgrzymowali na Górę Św. Anny

Redakcja

Góra Św. AnnyPrzeżywamy rok osób konsekrowanych w Kościele. W sobotę 16 maja odbyła się tradycyjna pielgrzymka osób konsekrowanych z diecezji opolskiej i gliwickiej na Górę św. Anny. Tym razem organizatorem pielgrzymki była diecezja gliwicka.

Modlitewno-formacyjne spotkanie rozpoczęło się od konferencji nt. “Obudzić świat. Piękno życia konsekrowanego”, wygło- szonej przez o. Sylwestra Cabałę CSsR. Mówiąc o nauczaniu papieża Franciszka zwórcil szczehgólną uwagę na prorocki aspekt powołania osób konsekrowanych: „Prorok, jeśli dzieli się osobistym doświadczeniem spotkania z Bogiem, pokazuje piękno Jego oblicza, piękno Jego miłości, wielkość Jego miłosierdzia. Jako osoby konsekrowane, od- dające swoje życie dobremu Bogu, mamy krzewić to, ukazywać piękno Boga poprzez słowo, nauczanie, reko- lekcje, katechezy, poprzez słowo pisane, obraz, dzisiejsze sposoby komunikowania, ale przede wszystkim w bezpośrednim spotkaniu, wy- słuchaniu. W byciu z chorym człowie- kiem, młodym, starszym.

Przyciągajmy, dawajmy odczuć pięk- no naszej drogi, dawajmy odczuć radość, że jesteśmy szczęśliwi na drodze życia konsekrowanego, mimo trudu i różnych przeszkód, słabości ludzkich, których doświadczamy. To Bóg jest Tym, który napełnia nasze serca szczęściem i radością. I zachęca nas, byśmy szukali nowych dróg i nowego języka, by tym szczęściem z innymi się dzielić”.

Mszy św. koncelebrowanej w bazylice św. Anny, przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, który także wygłosił Słowo Boże.

W homilii powiedział między innymi: „Kościół żyje tak, jak jego przedstawiciele. Wszystkie teoretyczne myśli, złotouste rady topi się w błocie codziennego dnia, jeśli my sami nie potrafimy tego ukazać światu. Stąd apel, abyśmy poważnie traktowali to, do czegośmy rękę przyłożyli”.

„Wspieranie pracy, którą Pan zlecił swoim uczniom, zawiera się w jednym nakazie, aby być doskonałym jak Ojciec Niebieski. Wszystko inne zmierza do tego najważ- niejszego celu”.

W dalszej części swej refleksji bp Kopiec odniósł się do probematyki ślubów zakonnych, które są trzema drogami prowadzącymi do doskonałości: „Ubóstwo po to, aby był porządek w naszych relacjach do tego zewnętrznego życia. Czystość jest potrzebna, abyśmy sami ze sobą umieli robić porządek. Posłuszeństwo – abyśmy budowali wspólnotę według tego, co Jezus Chrystus nam polecił”.

„Niekiedy może jest to trudne i wymaga ogromnego samozaparcia, ale nie ma innej drogi, skoro świat nie potrafi sobie poradzić, skoro wszyscy narzekamy. I tak już jest od bardzo dawna. Czytając staro- żytnych pisarzy, odnajdujemy jakby treści z XXI wieku, że ludzie nie są dobrzy, że życie między nami jest naznaczone konfliktowością, pretensjami wzajemnymi, nieumiejętnością gospodarowania, nie- sprawiedliwością. Stąd trzeba, by ktoś potrafił pokazać i światu, i sobie, że jed- nak można, tylko trzeba chcieć”.

We Mszy św. uczestniczyli między innymi wikariusze biskupi do spraw życia konsekrowanego: O. Piotr Świerczok CSsR z Gliwic, Ks. Andrzej Demitrów z Opola i O. Błażej Kurowski OFM, delegat ds. zako- nów męskich diecezji Opolskiej.

Po Mszy św. wszyscy udali się na poczęstunek do klasztoru franciszkańskiego. O godzinie 13.00 osoby konsekrowane wyruszyły na kalwarię, gdzie O. Ambroży odprawił jedną część Dróżek Maryjnych: od kaplicy Wniebowzięcia NMP w Porębie do Groty Lurdzkiej. W Grocie zakończono nabożeństwem majowym tegoroczną pielgrzymkę osób konsekrowanych. W pielgrzymce brało udział około 250 osób konsekrowanych z dwóch diecezji.

Błażej Kurowski OFM i red.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda