Home WiadomościZ kraju Konstancin: Spotkanie pallotyńskich formatorów

Konstancin: Spotkanie pallotyńskich formatorów

Redakcja

„Jak zachwyca, jeśli nie zachwyca”, czyli o czytaniu pism Pallottiego.

To treść, a zarazem temat tegorocznego zjazdu pallotyńskich formatorów, który odbył się w dniach 19-21 lutego 2014 r., w CAM w Konstancinie-Jeziornej. W sesji udział wzięło 20 osób, wśród nich pallotyni i pallotynki odpowiedzialni za postulaty, nowicjaty, junioraty, WSD oraz za formację w Zjednoczeniu Apostolstwa Katolickiego. Obecni byli także Wyżsi Przełożeni, ks. Józef Lasak SAC oraz ks. Lesław Gwarek SAC. Nad całością i przebiegiem spotkania czuwali Sekretarze ds. Formacji. Zaś sesję wspólnie poprowadzili ks. Mariusz Małkiewicz SAC i s. Monika Cecot SAC z Instytutu Pallottiego.

formatorzy-2.jpgBogata dynamika zajęć, ubogacona przez prezentację multimedialną stała się źródłem do przypomnienia sobie, jak i pogłębienia Wyboru Pism Założyciela. Wspólna modlitwa, trwanie przed Jezusem na Eucharystii, adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie słowa Bożego oraz czas spędzony razem był dobrą okazją do umacniania więzi z Bogiem i między sobą. Był to także czas do wymiany myśli na temat kierunków pallotyńskiej formacji.

Podczas roboczego spotkania uczestnicy przypomnieli sobie m. in. jak czytać pisma Założyciela, zwrócili uwagę na język i styl Pallottiego, a także kryterium podziału tego Dzieła. Uzupełnieniem wykładu stała się praca w grupach resortowych, czego owocem było przyporządkowanie poszczególnych tekstów do etapów pallotyńskiej formacji, określając przy tym formę i rytm. Zwieńczeniem stała się prezentacja wspólnej pracy na forum, jak i wyciągnięcie kluczowych wniosków dla dalszej posługi na niwie Pańskiej, we wspólnocie pallotyńskiej.

Sesja w Konstancinie ukazała po raz kolejny potrzebę i głęboki sens takich spotkań. Idąc za myślą Tertuliana trzeba stwierdzić, że „tak jak nikt nie rodzi się chrześcijaninem, ale się nim staje”, tak i formatorem nikt się nie rodzi, ale się nim staje przez nieustanną formację permanentną, czego owocem było tegoroczne spotkanie.

Ks. Mariusz Leszko SAC

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda