Home WiadomościZ kraju Konsulta KWPZM na Jasnej Górze

Konsulta KWPZM na Jasnej Górze

Redakcja

Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich spotkała się na obradach na Jasnej Górze w sobotę, 2 grudnia. Obecny był o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i Konsulty Zakonów Męskich w Polsce, prowincjał redemptorystów, a rolę gospodarza spotkania pełnił o. Arnold Chrapkowski, członek konsulty.

„Tak to już jest ułożone w tej naszej pracy od laty, że wszyscy wyżsi przełożeni – opaci, generałowie, prowincjałowie, inspektorzy – spotykają się razem po to, by podejmować tematy ważne dla życia konsekrowanego zakonów męskich w Polsce – mówi o. Janusz Sok, przewodniczący Konsulty Zakonów Męskich w Polsce w rozmowie z o. Andrzejem Gradem, dyrektorem Radia Jasna Góra – Wielkim inicjatorem i orędownikiem tych spotkań był Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, mniej więcej w tym czasie powstawały te zorganizowane struktury. Dzisiaj już te spotkania mają swoją historię, swoje znaczenie, utarte zwyczaje. Dwa razy w roku spotykają się wszyscy, jest nas zawsze ok. 80 wyższych przełożonych, natomiast na czele tej grupy jest konsulta, wybierana demokratycznie spośród wszystkich przełożonych raz na 3 lata, i konsulta spotyka się 5 razy w roku”.

Jak mówi o. Janusz Sok, w czasie spotkań konsulty podejmowanych jest szereg tematów ważnych dla życia zakonów męskich w Polsce. „Podejmujemy relacje w stosunku do Konferencji biskupów poprzez komisję mieszaną, podnosimy pewne tematy, które są dla nas ważne, ponadto uświadamiamy sobie że mimo różnicy charyzmatów, różnych zwyczajów, wrażliwości, sposobów funkcjonowania, bardzo dużo nas łączy – podkreśla przewodniczący konsulty – Dlatego chcemy znaleźć takie drogi i rozwiązania, byśmy nie tylko w tak szacownym gronie wyższych przełożonych, ale i w lokalnych strukturach, by te dróżki między naszymi furtami, domami były bardziej wydeptane, odkurzone , i żeby tam następowały spotkania, głównie formacyjne, byśmy sobie nawzajem pomagali. Szczególnie widzimy taką potrzebę pomocy wzajemnej, gdy te wspólnoty są małe – czy to kwestia spowiedników, formacji czy dni skupienia, czy też takiego aktywizowania się by być obecnym w diecezji”.

Jednym z tematów spotkania była kończąca się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej w zakonach męskich. Druga peregrynacja po męskich klasztorach i domach zakonnych w Polsce została zapoczątkowana 16 października 2013 r. na Jasnej Górze. Ikona Jasnogórska, która nawiedza poszczególne wspólnoty, została ofiarowana polskim zakonom przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w marcu 1963 r., i wtedy rozpoczęła się pierwsza peregrynacja.

„Kard. Stefan Wyszyński chciał, aby zakony przygotowały się duchowo do wydarzenia, jakim było Millenium Chrztu Polski, aby potem pomóc ludowi bożemu w głębokim przeżyciu 1000-lecia Chrztu Polski. Ofiarował nam ten obraz, i chciał, aby Maryja stała się taką gospodynią zakonnych domów, żeby weszła w sam środek wspólnoty zakonnej i była tą, która błogosławi, pomaga, obdarza powołaniami – mówi o. Kazimierz Malinowski, franciszkanin sekretarz konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce – W związku z tym, że zbliżała się 50. rocznica tamtych wydarzeń, i kolejny ważny jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i Rok Życia Konsekrowanego, przełożeni zakonni zdecydowali, żeby ponowić tę peregrynację, i ona rozpoczęła się na Jasnej Górze 16 października 2013 r. Przeszła przez ponad 900 domów zakonnych w Polsce, odwiedzając te wspólnoty. Każdy Klasztor, każdy dom zakonny miał taki jeden dzień skupienia z Maryją, z tym obrazem. Ta peregrynacja skierowana była do zakonników, aby przypomnieć sobie swoje zobowiązania wobec Boga, żeby odczytali na nowo w Maryi Jej ideał, Jej przykład życia poświęconego całkowicie Bogu i żeby także z nią porozmawiali o swoim powołaniu, trudnościach i radościach tego życia, szukając tej prostej i zasadniczej odpowiedzi, jak dzisiaj świadczyć o Chrystusie wobec świata, wobec ludzi, do których jesteś posłani”.

W czasie spotkania poruszony został także temat organizowanego w przyszłym roku Kongresu Młodych Zakonników – poprzedni, który odbył się w Roku Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze, spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem wśród uczestników, stąd pomysł zorganizowania kolejnego Kongresu.

O. Janusz Sok przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego w sobotę, 2 grudnia. W rozważaniach mówił o peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej w zakonach męskich.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda