Home WiadomościZ kraju Kopia obrazu Matki Bożej dla parafii w Azerbejdżanie

Kopia obrazu Matki Bożej dla parafii w Azerbejdżanie

Redakcja

Na Jasnej Górze w poniedziałek, 29 stycznia, poświęcona została kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako dar z Jasnej Góry, zostanie przekazana do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

Do parafii obraz zostanie przekazany za pośrednictwem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Baku. Uroczyste umieszczenie kopii w kaplicy kościelnej pw. św. Jana Pawła II zaplanowane jest na 25 marca br., w ramach obchodów Niedzieli Palmowej z udziałem m.in. przedstawicieli Nuncjatury Apostolskiej.

Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 13.30 przewodniczył o. Michał Bortnik, wicekustosz sanktuarium jasnogórskiego. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Już dzisiaj pragnę serdecznie podziękować Panu Ministrowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym w to zapewne niełatwe dzieło – powiedział rozpoczynając Mszę św. o. Michał Bortnik – Kilka dni temu zakończyliśmy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan, pamiętajmy również dzisiaj w naszych modlitwach o wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa, zwłaszcza tych, którzy swoją wiarę praktykują tam, gdzie chrześcijanie są mniejszością, tam, gdzie praktykowanie wiary w Jezusa Chrystusa, przyznanie się do Matki Najświętszej, do Ewangelii i do Boga grozi czasem sankcjami. Dlatego polecajmy w naszych modlitwach również parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Azerbejdżanie, aby wzrastała w wierze i za wstawiennictwem naszej najlepszej Matki i Królowej Pani Jasnogórskiej rozwijała się w łasce u Boga i u ludzi”.

„Na terenie całego Azerbejdżanu jest jedyna parafia rzymskokatolicka, właśnie w mieście Baku – wyjaśnia Mateusz Marszałek, aplikant w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Obecnie liczba Polaków w Azerbejdżanie, zarówno tych, którzy trafili tam nie do końca z własnej woli za czasów Związku Radzieckiego, oraz tych, którzy obecnie przyjeżdżają tam do pracy, przeważnie w przemyśle naftowym, jest nieliczna. Ale Polacy mieli duży wkład w rozwój miasta Baku. Na przełomie XIX-XX w. wielu polskich architektów pracowało o w Baku i mieli bardzo duży wkład w rozwój tego miasta, w projektowaniu i urządzeniu centrum miasta. Dlatego wydaje się, że przekazanie w darze kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest z jednej strony okazją upowszechnienia kultu tego obrazu na terenie, gdzie być może nie był on tak rozpowszechniony, a z drugiej strony dobrą okazją do podkreślenia tych, obecnie już być może zapomnianych, ale liczących ponad 100 lat, związków łączących Polskę z Azerbejdżanem”.

„Kościół powstał na początku XXI w. i w pewnym sensie jest to owoc pielgrzymki Jan Pawła II do Baku – przypomina aplikant z Ministerstwa – Dzięki tej pielgrzymce miejscowe władze Azerbejdżanu zgodziły się przekazać działkę i wydać zgodę na budowę obecnego kościoła, utrzymanego w dość nowoczesnym stylu architektonicznym”. W parafii św. Janowi Pawłowi II poświęcono kaplicę.

Jak wyjaśnia Mateusz Marszałek, wspólnota rzymskokatolicka Baku to obecnie, poza potomkami Polaków, osoby pochodzenia irlandzkiego, filipińskiego i ze Stanów Zjednoczonych, którzy pracują przede wszystkim w przemyśle naftowym i wydobywczym w Baku i okolicach.

o. Stanisław Tomoń


Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Baku – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w prefekturze apostolskiej Azerbejdżanu. Jedyna parafia rzymskokatolicka w tym państwie. Parafię prowadzą salezjanie.

Msze święte sprawowane są w językach rosyjskim i angielskim.
Już od połowy XIX w. podejmowano starania o wybudowanie kościoła katolickiego w Baku. W 1894 zbudowano kaplicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Maryi, jednak władze carskie skonfiskowały budynek, jako zbudowany bezprawnie. 30 marca 1900 wydano zgodę na budowę kościoła. 5 stycznia 1903 powstały Rzymskokatolickie Towarzystwo Dobroczynności i Katolicka Wspólnota Polska. W 1904 otworzono szkołę katolicką. W tym czasie w mieście mieszkało 9-10 tys. katolików.

W czasach komunistycznych katolicy byli represjonowani. Ówczesny proboszcz ks. Stefan Demurow (wspomniany w Przedwiośniu Stefana Żeromskiego jako ksiądz Gruzin) kilka lat ukrywał się i prowadził nabożeństwa w prywatnych mieszkaniach. 14 listopada 1937 został aresztowany i 11 lutego 1938 skazany na śmierć za szpiegostwo. Wyrok wykonano w nocy z 23 na 24 lutego 1938. W tym też roku komuniści zburzyli kościół.

Odrodzenie parafii nastąpiło po upadku Związku Sowieckiego, gdy tutejsza Polonia zwróciła się do Watykanu o przysłanie kapłana, który przybył w 1997. W 2001 powstała kaplica pw. Chrystusa Zbawiciela. Podczas wizyty w Azerbejdżanie papieża Jana Pawła II prezydent Azerbejdżanu Heydər Əliyev ofiarował teren pod budowę kościoła.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Baku został zbudowany w 2006. 29 kwietnia 2007 konsekrował go nuncjusz apostolski w republikach zakaukaskich abp Claudio Gugerotti.

wikipedia.pl

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda