Home WiadomościZ kraju Kościół Franciszkanów w Zamościu na nowo otwarty

Kościół Franciszkanów w Zamościu na nowo otwarty

Redakcja

Kościół Franciszkanów w Zamościu został uroczyście otwarty w minioną sobotę. Do świątyni przeniesiono Najświętszy Sakrament z kościoła ojców Redemptorystów. Procesję poprowadził ks. bp Marian Rojek.

Podczas Mszy biskup diecezjalny podziękował tym, którzy przyczynili się do odbudowy kościoła w jego pierwotnym kształcie. – Obecnie jest on naprawdę imponujący i zachwycający. Za- równo jeżeli chodzi o zewnętrzną architekturę, jak i o wnętrze świątyni. Pozwala ono skupić się na modlitwie. To będzie ważny ośrodek kultu religijnego – podkreślił ks. dr Marian Rojek.

– Świątynia znowu stanie się obecna dla kultu religijnego. Ponownie zamieszka w niej najważniejszy gospodarz – nasz Pan Zbawiciel Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie – mówił ojciec Andrzej Zalewski, proboszcz Parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Biskup Marian Rojek w liście zapraszającym na poświęcenie świątyni, które odbędzie się 17 września napisał: „Kościół Franciszkanów w Zamościu, wzniesiony w latach 1637-1685 był w XVII w. największą barokową świątynią w Rzeczypospolitej. Jego monumentalna bryła i bogate wyposażenie przez lata budziły zachwyt i dumę mieszkańców Zamościa. Zniszczony i przebudowany przez zaborców kościół przez niemal dwa stulecia użytkowany był jako obiekt koszarowy, magazynowy, szkolny i kinowy w okresie powojennym. W Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w 1994 r. pierwszy Biskup naszej Diecezji Jan Śrutwa przekazał odzyskany kościół Ojcom Franciszkanom Konwentualnym, którzy rozpoczęli duszpasterską pracę z pragnieniami odbudowy zniekształconej siedemnastowiecznej świątyni. Po 23 latach przygotowań, latem w 2017 roku rozpoczęła się o dużym zakresie robót rewitalizacja świątyni i z Bożą pomocą ukończona w czerwcu 2021 r. Kościół odzyskał swoją zabytkową architektoniczną bryłę i stał się jedną ze świątyń Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej.”

Prowincjał warszawskiej prowincji Franciszkanów o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv w trakcie sobotniej uroczystości podziękował szczególnie Ministerstwu Kultury i dziedzictwa Narodowego za sfinansowanie tej wielkiej przebudowy. Bez pomocy państwa polskiego byłaby ona niemożliwa. Wyraził także wdzięczność władzom województwa i miasta oraz firmom budowlanym, które przywróciły franciszkańskiej świątyni jej pierwotne barokowe piękno.

Kościół Franciszkanów w Zamościu powstał w XVII wieku, w stylu barokowym. Był wówczas największą świątynią w mieście. Podczas rozbiorów budynek kościoła przeznaczono na magazyn wojskowy, rozbierając dzwonnicę i klasztor. Pod
koniec XIX wieku obniżono dach, rozebrano szczyty świątyni, a sklepienie wewnątrz kościoła zmieniono w prosty strop. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu między innymi Sejmik Powiatowy, muzeum oraz kino „Stylowy”. Po II wojnie światowej swoją siedzibę miało tu też liceum plastyczne.

To było jedno z najtrudniejszych zadań rewitalizacyjnych w Polsce – zdewastowanemu przez zaborców, XVII wiecznemu kościołowi został przywrócony wygląd sprzed ponad 200 lat.

Potężna zabytkowa budowla o wysokości niespełna 40 metrów i długości 50, została odbudowana niemal od podstaw a jest to barokowy unikat. Kościół Franciszkanów uchodzi w literaturze historycznej i artystycznej za jedną 7 najznamienitszych budowli Rzeczpospolitej. Za tak wysoką oceną obiektu przemawiają jej artystyczne walory, ale także jej świetne osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego. Po odbudowie będzie to jedna z największych atrakcji w regionie.

Opracowano korzystając z różnych różnych materiałów prasowych, szczególnie zawartych na www.odbudowa.pl oraz www.radiozamosc.pl i www.radio.lublin.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda