Home WiadomościZ kraju Kraków: „Żywa szopka“ u krakowskich franciszkanów

Kraków: „Żywa szopka“ u krakowskich franciszkanów

Redakcja

W wigilijną noc przy Franciszkańskiej w Krakowie tradycyjnie rusza żywa szopka. Będą zwierzęta z ogrodu zoologicznego i z hodowli Uniwersytetu Rolniczego, ale przede wszystkim będzie wspólne kolędowanie i jasełka w wykonaniu różnych środowisk zaprzyjaźnionych z franciszkanami oraz łamanie się opłatkiem z krakowskim metropolitą. Na tegoroczną żywą szopkę została specjalnie napisana przez Gretę Leśko Ikona Narodzenia Pańskiego. “Dla pokolenia obrazkowego to nowy kanał przekazu prawdy o przyjściu na świat Odkupiciela” – mówi rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek. Ale w tym czasie franciszkanie przygotowali dla gości i mieszkańców Krakowa więcej atrakcji, bez względu na pogodę.

 

W Bazylice będzie można obejrzeć Szopkę krakowską, autorstwa Rodziny Markowskich, największą w dziejach corocznych konkursów, która w przyszłym roku ma być wystawiana w paryskiej katedrze. Ponadto, jak powiedział nam rzecznik “Żywej szopki” br. Marek Kowalcze, bracia pokażą też szopki z krajów Ameryki Południowej i Afryki, gdzie od wielu lat franciszkanie prowadzą swoje misje.

Koordynator „Żywej szopki” brat kleryk Piotr Kantorski poinformował nas, że w tym roku franciszkanie przy okazji wystawiania “Żywej szopki” chcą pomóc borykającym się z niedostatkiem siostrom benedyktynkom z opactwa w Staniątkach.

Dlatego w Auli bł. Jakuba przylegającego do skweru franciszkańskiego będzie można skosztować, przygotowanych według tradycyjnych, klasztornych receptur, ciastek i przetworów, m.in. sałatkę z zielonych pomidorów, brzoskwinie w syropie czy dżemu z aronii i malin.

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w Greccio w roku 1223. Osiem wieków później, w roku 1992, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie zwyczaj ten przeszczepili do Polski. Zakonnicy, tak jak ich założyciel, chcą pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi.

 

 

Poniżej prezentujemy szczegółowy program tegorocznej “Żywej szopki“ przy Franciszkańskiej w Krakowie.

Na oficjalnej stronie Szopki można zapoznać się z najnowszymi wiadomościami i ciekawostkami

jms


24 XII – Wigilia Bożego Narodzenia22.00 – Jasełka – WSD Franciszkanów

22.30 – Życzenia świąteczne – ks. Kardynał Stanisław Dziwisz Kolędowanie – bracia

franciszkanie24.00 – Msza święta pasterska

25 XII – Boże Narodzenie14.00 – poświęcenie oraz prezentacja Ikony Narodzenia

15.30 – Jasełka – uczniowie ZS im. św. Franciszka z Asyżu (Poskwitów)

17.00 – Kolędowanie – Harcerze ZHR ze Szczepu 19. Krakowskich Drużyn Lotniczych im. Żwirki i Wigury

18.15 – Jasełka – WSD Franciszkanów

19.15 – Kolędowanie – bracia franciszkanie

26 XII – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia14.00 – rozpoczęcie spotkania

15.00 – Jasełka – Niezależne Domostwo San Damiano (Chęciny)

16.00 – Kolędowanie – Maria Krawczyk i Przyjaciele (Kraków)

17.30 – Kolędowanie – Chór Amadeum Parafii MB Pocieszenia (Kraków)

19.00 – Kolędowanie – Małgorzata Szarek i Grzegorz Urban (Warszawa)

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda