Kraków. 25 lat Żywej Szopki u Franciszkanów!

Święta Bożego Narodzenia w Krakowie nie mogą obejść się bez tradycyjnej „Żywej Szopki  przy Franciszkańskiej”. Dlatego krakowscy franciszkanie dynamicznie przygotowują to  wydarzenie. Będzie ono bowiem wyjątkowe – „Żywa Szopka” świętować będzie jubileusz 25-lecia.

Obchody rozpoczną się jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia (24 XII 2017) o godzinie 22:30. Metropolita krakowski, JE ks. abp Marek Jędraszewski (który objął wydarzenie patronatem honorowym) złoży życzenia i podzieli się opłatkiem ze zgromadzonymi na placu.  Następnie każdy uczestnik spotkania zaproszony zostanie do wspólnego kolędowania animowanego przez franciszkański zespół Fioretti. Wieczór uwieńczy Msza Święta – „Pasterka” w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

W Boże Narodzenie (25 XII) spotkanie w „Żywej Szopce przy Franciszkańskiej” zainaugurowane zostanie o godzinie 14:00 opowieścią gościa spotkania – o. Andrzeja Zająca OFMConv – na temat „Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł” przenoszącą uczestników w klimat bożonarodzeniowy z Wieków Średnich. Następnie zobaczyć będzie można także spektakl jasełek przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie. Kolędowanie oraz wizyta franciszkańskiego prowincjała – to także punkty programu zaplanowane na ten dzień.

Drugiego dnia Świąt (26 XII) wydarzenie zainicjowane zostanie także o tej samej porze  „Kilkoma słowami o Bożym Narodzeniu” jakie wypowie do zebranych na placu przy Franciszkańskiej ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista i badacz tekstów Pisma Świętego.  Nie zabraknie także kolędowania z zespołami amatorskimi, jasełek. Na zakończenie świętowania z koncertem kolęd wystąpi Magda Anioł z zespołem.

Tradycyjnie, podczas trwania wydarzenia zobaczyć będzie można żywe zwierzęta, które będą otoczeniem postaci Świętej Rodziny. Będzie można także pomodlić się wspólnie i poprosić o wstawiennictwo braci franciszkanów. W auli Jakuba przygotowany zostanie skromny poczęstunek. Jednak z okazji 25 rocznicy Żywej Szopki franciszkanie krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zapowiadają pewne niespodzianki: jedną z nich będą nowe elementy wystroju placu przed bazyliką.

Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem, bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.

Rzecznik Prasowy Żywej Szopki przy Franciszkańskiej

br. Piotr Kantorski OFMConv

WSD Franciszkanów, ul. Franciszkańska 4, 31-004 Kraków

Tel.: +48 692-799-106

Email: [email protected]

Http: www.szopka.franciszkanska4.pl

Facebook: facebook.com/zywaszopka


Plan Żywej Szopki przy Franciszkańskiej

24 grudnia – Wigilia

 • 22:­­­30 – Życzenia świąteczne – ks. abp Marek Jędraszewski
 • Kolędowanie – franciszkański zespół „Fioretti” (Kraków)
 • 24:00 – Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu

25 grudnia – Boże Narodzenie

 • 14:00 – Rozpoczęcie spotkania
 • „Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł” – o. Andrzej Zając OFMConv
 • 14:30 – Jasełka –  uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
 • 15:30 – Kolędowanie – Zespół „Na Maksa” (Harmęże)
 • 16:30 – wizyta o. Mariana Gołąba OFMConv – prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów
 • 17:00 – Kolędowanie – franciszkański zespół „Fioretti” (Kraków)

26 grudnia – Święto Świętego Szczepana

 • 14:00 – Rozpoczęcie spotkania
 • „Kilka słów o Bożym Narodzeniu” – ks. Wojciech Węgrzyniak
 • 14:30 – Kolędowanie – zespół  „Jakubowe Muszelki” (Kraków)
 • 15:30 – Jasełka – Niezależne Domostwo „San  Damiano” w Chęcinach
 • 16:30 – Kolędowanie – zespół  „Ku Chwale” (Nowy Sącz)
 • 18:15 – Kolędowanie – Magda Anioł (Katowice)

Za: www.franciszkanie.pl.