Kraków: 8. Wiosenne dni z muzyką organową zainaugorowane

Koncertem znakomitego niemieckiego organisty Stefana Kagla z Herford rozpoczęła się w ubiegłą niedzielę 7 maja ósma edycja Wiosennych Dni z Muzyką Organową w Bazylice Jezuitów w Krakowie.

Koncert zgromadził pokaźną liczbę słuchaczy, wśród których, oprócz krakowskich melomanów, byli obecni turyści z różnych stron świata, licznie odwiedzający Kraków o tej porze roku.

Artysta zaprezentował program złożony zarówno z dzieł stanowiących kanon muzyki organowej (D. Buxtehude, J.S. Bach, C. Franck, J. Langlais), jak również dzieła kompozytorów mniej u nas znanych (A. Willscher, J. Ireland) oraz na zakończenie koncertu własną transkrypcję trzech części Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego: Promenadę, Stary zamek i Wielką Bramę Kijowską.

Narrację koncertu tworzyły naprzemiennie plany brzmieniowe, od barw pastelowych ujętych w impresjonistyczne i postimpresjonistyczne współbrzmienia harmoniczne, po potężną dynamikę organowego pleno i tutti, ukazujących pełnię możliwości brzmieniowych organów jezuickiej bazyliki.Błyskotliwa technika gry oraz umiejętność stworzenia prawdziwie mistycznego nastroju w kompozycjach lirycznych ujęły publiczność, która nagrodziła artystę długą, w pełni zasłużoną owacją. Słowo wprowadzające do koncertu wygłosił Jarosław Naliwajko SJ, prefekt bazyliki Jezuitów w Krakowie.

Kolejny koncert organowy w jezuickiej bazylice odbędzie się w niedzielę 14 maja o godzinie 19.00. Wykonawcą recitalu będzie również niemiecki wirtuoz Martin Bernreuther, organista katedry w bawarskim Eichstaett. Wstęp na koncert, podobnie jak na wszystkie pozostałe w ramach cyklu, jest wolny.

Organizatorem Wiosennych Dni z Muzyką Organową jest Kolegium Jezuitów w Krakowie. Opiekę artystyczną sprawuje dr hab. Marek Stefański z krakowskiej Akademii Muzycznej. Projekt jest realizowany przy współpracy z Gminą Miejską Kraków.

Agnieszka Radwan-Stefańska

Za: www.jezuici.pl