Home WiadomościZ kraju Kraków: Abp Marek Jędraszewski ochrzcił troje dorosłych u dominikanów

Kraków: Abp Marek Jędraszewski ochrzcił troje dorosłych u dominikanów

Redakcja

W sobotę 19 maja uroczystej Mszy wigilii Zesłania Ducha Świętego w kościele sióstr dominikanek „na Gródku” przewodniczył arcybiskup metropolita krakowski, który udzielił trojgu dorosłym sakramentów chrztu i pierwszej komunii, a dwunastu osobom bierzmowania. Czuwanie zorganizował jak co roku Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Dorośli na drodze do wiary

Choć przyzwyczailiśmy się, że nowi członkowie wspólnoty Kościoła przyjmowani są zazwyczaj w wieku niemowlęcym, niemal w każdej diecezji prowadzone jest także – wzorem pierwszych wieków chrześcijaństwa – przygotowanie osób dorosłych, które nie otrzymały chrztu po urodzeniu, a na pewnym etapie spotkały Boga i zapragnęły otrzymać chrzest. Jeden z dwóch takich kursów w Krakowie – zwanych katechumenatem – przy krakowskim klasztorze dominikanów prowadzi od siedmiu lat Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zwieńczeniem całorocznego przygotowania dwóch grup (kandydaci do chrztu oraz ochrzczeni, przygotowujący się do bierzmowania) była sobotnia liturgia. Troje „wybranych”: Bartosz, Aneta i Jagoda, przyjęło sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i eucharystię, a dziewięcioro kolejnych kandydatów sakrament bierzmowania.

Przeszło dziesięć lat temu Ośrodek rozpoczął także odprawianie liturgicznych wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które są uzupełnieniem bogatego wachlarza propozycji czuwań charyzmatycznych i wieczorów uwielbienia, organizowanych w Krakowie w noc poprzedzającą Zielone Świątki. Początkowo były to wigilie gregoriańskie (w kościele św. Idziego pod Wawelem), a w ostatnich latach – po publikacji najpierw nowego Mszału, a potem lekcjonarza – także Msze święte w kościele Matki Bożej Śnieżnej na krakowskim Gródku. Modlitwie przewodniczyli krakowscy biskupi, którzy przez ostatnie pięć lat udzielali także sakramentu bierzmowania. W tym roku zaproszenie przyjął krakowski ordynariusz, abp Marek Jędraszewski.

Święto całej wspólnoty

Zgodnie z wielowiekową tradycją, zazwyczaj dorośli otrzymują sakramenty wtajemniczenia w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Noc. W tym roku jednak wybrana została druga z tradycyjnych dat – uroczystość Pięćdziesiątnicy.

Zgodnie propozycją zawartą w nowych wydaniach ksiąg liturgicznych, Mszę świętą rozpoczęła rozbudowana liturgia słowa, składająca się z sześciu czytań, czterech psalmów i następujących po nich modlitw. Po homilii odśpiewana została Litania do Wszystkich Świętych i uroczyste błogosławieństwo wody chrzcielnej, podczas którego zanurzany był paschał.

Następnie biskup zapytał kandydatów do chrztu, czy wyrzekają się szatana i wszystkich jego spraw, a uzyskawszy potrójne potwierdzenie, namaścił ich dłonie olejem katechumenów. To jeden z trzech olejów, błogosławionych podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek – ma on sprawić, że ciało nowo ochrzczonego będzie natłuszczone niczym u antycznego atlety, dzięki czemu będzie zdolny wyślizgnąć się spod uścisku diabła.

Po otrzymaniu wyznania wiary, biskup uroczyście polał głowy wybranych wodą, udzielając im chrztu. Na znak przemiany, która dokonała się w ich życiu, założyli białą szatę (albę) i otrzymali zapaloną świecę, a w końcu wraz z pozostałymi kandydatami przyjęli znamię Ducha Świętego. Podczas sprawowanej później liturgii eucharystycznej, po raz pierwszy w życiu przyjęli Komunię świętą.

Różne drogi do jednej Prawdy

Katechumenat u dominikanów prowadzą ojcowie związani z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym z pomocą diakonów, braci studentów i świeckich katechistów – wywodzących się z duszpasterstwa Beczka, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii czy Ruchu Światło-Życie. Do grupy w każde wakacje dołączają inne osoby: osoby, którym rodzice postanowili pozostawić wybór wiary na czas dorosłości, dzieci wyznawców innych religii, a niekiedy obcokrajowcy, którzy w dzieciństwie nie mogli przyjąć sakramentów w Kościele katolickim. Każda historia jest inna – i choć kurs ma charakter grupowy, wspólnota nie jest liczna, dzięki czemu podejście do kandydatów pozostaje indywidualne.

Krakowski kościół mniszek dominikańskich tradycyjnie jest miejscem udzielania bierzmowania dorosłym kandydatom, ponieważ w tym miejscu w każdą niedzielę Dominikański Ośrodek Liturgiczny sprawował dotychczas Mszę św. we wspólnocie z katechumenami i kandydatami do bierzmowania. Także siostry, które nie opuszczają zakonnej klauzury, każdego roku wiernie ogarniają ich modlitwą.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oprócz katechumenatu prowadzi także szereg innych projektów duszpasterskich, edukacyjnych i internetowych – wśród nich serwis poświęcony w całości Sakramentom, pod adresem www.7pierwszych.pl. Obecnie przygotowuje jedenastą edycję rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbędą się w dniach 7-9 września 2018.

mw/fdol.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda