Home Wiadomości Kraków: bp Muskus konsekrował w katedrze na Wawelu siedem dziewic

Kraków: bp Muskus konsekrował w katedrze na Wawelu siedem dziewic

Redakcja

Katechetki, nauczycielka, rencistka i pracownice biurowe – w sumie siedem dziewic złożyło w katedrze na Wawelu śluby czystości. Obrzędom przewodniczył bp Damian Muskus OFM.

„Bądźcie drogowskazami dla współczesnych kobiet, które uginając się pod presją kultury i społecznych oczekiwań, są zagubione i nie wiedzą, jak odkryć i pielęgnować swoją kobiecą godność” – mówił do konsekrowanych dziewic hierarcha.

Kobiety, które w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP złożyły publiczne śluby czystości i przyjęły w katedrze na Wawelu konsekrację, są w wieku od 29 do 51 lat. Jedna z nich, po ciężkiej chorobie, przebywa na rencie. Wśród konsekrowanych dziewic są również dwie katechetki, jedna nauczycielka, dwie pracownice biurowe i jedna, która prowadzi własną działalność gospodarczą.

Kim są dziewice konsekrowane?

„To jest początek nowej drogi”- mówił do nich w homilii bp Muskus. Podkreślał, że nie będzie to droga łatwa, bo życie Maryi pokazuje, iż właśnie „fiat” otworzyło przed Nią drogę trudu, niezrozumienia i cierpień. „Ważne jest jednak to, że dla Niej nie liczyło się nic innego, jak tylko wola Boga, której z prostotą i całkowicie oddała się do dyspozycji” – dodał hierarcha.

Krakowski biskup pomocniczy mówił też, że misja dziewic konsekrowanych w świecie, choć niełatwa, jest niezastąpiona. „Oddając się na wyłączność Boskiemu Oblubieńcowi, składacie ślub czystości, idąc pod prąd modom i wartościom tego świata. Nie jesteście jednak dla niego tylko znakiem sprzeciwu, ale przede wszystkim znakiem Bożej obecności, która ten świat przenika i go uświęca, obdarza miłością” – wskazywał.

„Bądźcie drogowskazami dla współczesnych kobiet, które uginając się pod presją kultury i społecznych oczekiwań, są zagubione i nie wiedzą, jak odkryć i pielęgnować swoją kobiecą godność, jej piękno i wyjątkową wartość” – apelował do nowo konsekrowanych dziewic bp Muskus. Jego zdaniem, są one powołane do tego, by stać na straży „geniuszu kobiecości”, o którym św. Jan Paweł II.

W archidiecezji krakowskiej jest obecnie 36 dziewic konsekrowanych i 21 przygotowujących się do konsekracji. Do stanu wdów konsekrowanych należy 18 osób.

Dziewice służą Kościołowi, prowadząc grupy formacyjne, tworząc stowarzyszenia lub działając indywidualnie w swoich środowiskach: w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. W Kościele katolickim są trzy indywidualne formy życia konsekrowanego: pustelnicy, dziewice i wdowy. Istniały one już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jeszcze zanim powstały zakony. Zaczęły się odradzać po II Soborze Watykańskim.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda