Home WiadomościZ kraju Kraków: dobiegły końca rewitalizacja krużganków i digitalizacja zbiorów u franciszkanów

Kraków: dobiegły końca rewitalizacja krużganków i digitalizacja zbiorów u franciszkanów

Redakcja

Zakończyły się prace unowocześniające ofertę kulturową krakowskiego klasztoru oo. franciszkanów. Projekt współfinansowany ze środków unijnych obejmował prace konserwatorskie krużganków, digitalizację zasobów oraz zakup nowych technologii.

Jak wskazano na stronie www.malopolska.pl, franciszkański klasztor poprzez wykonane prace budowlane i digitalizacyjne oraz zakup nowoczesnych technologii zyskał na atrakcyjności jako ważny element dziedzictwa kulturowego regionu, a także przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej w Krakowie.

– Inwestycja współfinansowana ze środków unijnych przyczyni się do zwiększonego wykorzystania walorów kulturowych Małopolski i uruchomienia wirtualnej galerii znakomitych księgozbiorów klasztornych za pomocą urządzeń multimedialnych – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Przez 5 kolejnych lat na terenie odnowionych krużganków, w których odrestaurowano elementy wystroju i wyposażenia oraz wymieniono oświetlenie, będzie prowadzona regularna działalność kulturalna. Włączone one zostaną do znanych już lokalnych wydarzeń np. Dni Franciszkańskich, Dni Małopolskiego Szlaku Kulturowego, Szlaku Historii Starego Miasta czy Muzyki w Starym Krakowie. Mają też być przestrzenią do promocji historycznych bractw Krakowa – Bractwa Męki Pańskiej i Bractwa Matki Bożej.

Jak zaznaczył na stronie internetowej Małopolski Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, fundusze europejskie doprowadzą do zachowania dziedzictwa kulturowego krakowskiego klasztoru franciszkanów.

– Przyczyni się to do zachowania polskiego, chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego. Szczególnie poprzez nowoczesne technologie i digitalizację, przestrzeń kulturalna i edukacyjna będzie bardziej dostępna, co ma szczególnie znaczenie w czasach pandemii, gdy często jedynie za pomocą komputera mamy dostęp do dóbr kultury – wyjaśnił.

Realizacja wymienionych zadań pozwoliła wdrożyć unowocześnioną ofertę kulturową klasztoru poprzez zwiększenie przestrzeni o 661 m2 na cele kulturalne. Wartość projektu wyniosła 3 561 621,86 zł, z czego kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to 1 619 933,60 zł.

luk / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda