Home WiadomościZ kraju Kraków: Duch Asyżu w nurcie franciszkańskim

Kraków: Duch Asyżu w nurcie franciszkańskim

Redakcja

„Duch Asyżu” – wielkie dzieło bł. Jana Pawła II jeszcze nie doczekał się swojej monografii. Materiały do niej przynosi periodyk naukowy wydawany przez Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe „W nurcie franciszkańskim”. Zatem w kolejną rocznicę słynnego międzyreligijnego spotkania w intencji pokoju mamy możliwość poznania bliżej fenomenu, historii i znaczenia asyskich spotkań.

Dzięki Janowi Pawłowi II zdecydowana większość katolików nie ma dziś wątpliwości, że ekumenizm i dialog międzyreligijny jest możliwy. „Duch Asyżu”, który narodził się w chłodny, wietrzny dzień 27 października 1986 roku, kiedy to, na zaproszenie Jana Pawła II, wielu przedstawicieli religii świata przybyło do Asyżu, aby prosić Boga o dar pokoju. Wtedy nastąpił ów profetyczny moment, który otworzył wielką pielgrzymkę zaufania i dialogu międzyreligijnego.

25 lat później, 27 października 2011 roku, Benedykt XVI razem reprezentantami różnych Kościołów, Wspólnot kościelnych i religii przybyli do Asyżu jako „pielgrzymi prawdy i pokoju” potwierdzając wielkość dzieła Jana Pawła II i wspierając międzyreligijny troskę o pokój w świecie.

Doświadczenie to jest widoczne w układzie publikacji, która zawiera teksty wprost poświęcone spotkaniom asyskim i katolickiej irenologii, których autorami są o. prof. Zdzisław J. Kijas, ks. prof. Łukasz Kamykowski, prof. Teresa Grabińska oraz o. dr Stanisław Jaromi. Prezentuje też dialog międzyreligijny w praktyce: misję dialogiczną z islamem pokazuje mało znane dzieło Rajmunda Lulla, misję tego typu z religiami Azji ilustruje teologiczna i dialogiczna myśl indyjsko-hiszpańskiego filozofa religii, teologa i mistyka Raimona Panikkara, natomiast w relacji z Żydami przez prezentację ruchu Żydów mesjanistycznych w ujęciu Petera Hockena. Nowy wymiar Ducha Asyżu, wyrażający się w dialogu z niewierzącymi „poszukiwaczami prawdy” przedstawiony jest w artykule o myśli religijnej Leszka Kołakowskiego.

Periodyk naukowy „W nurcie franciszkańskim” jest dziełem franciszkańskiej prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię. Jego pierwszy numer ukazał się w 1987 roku w 750 rocznicę przybycia braci św. Franciszka do Krakowa. Zadaniem periodyku było dokumentowanie i przybliżanie dorobku naukowego krakowskich franciszkanów oraz rozwijanie najlepszych tradycji szkoły franciszkańskiej w teologii, filozofii, historii i kulturze. Obecnie wydawcą jest Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe, które nawiązując do chlubnej tradycji, będzie próbować odpowiedzieć na nową sytuację w nauce polskiej poprzez formułę sprofilowanego roczniku o atrakcyjnym temacie głównym.

W NURCIE FRANCISZKAŃSKIM nr 18/2011 – periodyk naukowy wydawany przez Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe

Adres redakcji: Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe, ul. Franciszkańska 4, 31-004 Kraków

Stanisław Jaromi

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda