Home WiadomościZ kraju Kraków: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio kończy 18 lat

Kraków: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio kończy 18 lat

Redakcja

Już za kilka dni, 23 września, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio będzie świętować 18 urodziny. Organizacja od lat pomaga osobom bezdomnym, które często są wykluczone, marginalizowane, a nade wszystko samotne i uwięzione w krzywdzących stereotypach.

– Dwa Centra Pomocy, 13 mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych, dziesiątki tysięcy konsultacji specjalistycznych, kąpieli i wizyt w garderobie oraz pralni, a nade wszystko setki historii osób bez domu, które udało się zmienić na lepsze – to krótki bilans osiemnastolecia działalności organizacji – informuje kierownik działu kontaktu z darczyńcami i mediami Dzieła, Justyna Nosek.

To bardzo dużo, bo początki funkcjonowania ograniczały się do prowadzenia kuchni dla ubogich i łaźni. – Wszystko to mieściło się w dwóch prowizorycznych barakach na terenie kapucyńskiego ogrodu przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że z czasem Dzieło wyrośnie na jedyną w Polsce organizację, tak wszechstronnie pomagającą osobom bezdomnym – mówi Nosek.

To, o czym nie można zapomnieć, to również rozpoczęcie działalności pierwszego Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Loretańskiej 11 w 2010 r. – W kilka dni po uroczystym otwarciu próg budynku przekraczają kolejne osoby bezdomne. Mogą tu uzyskać pomoc socjalną, prawną, psychologiczną, lekową oraz porozmawiać o sprawach duchowych z braćmi kapucynami – przypomina Nosek.

W 2012 r. Dzieło ruszyło natomiast z projektem mieszkalnictwa wspieranego. Otwarto dwa pierwsze tego typu mieszkania dla osób bezdomnych, w tym całych rodzin i samotnych mam z dziećmi. Dziś Dzieło prowadzi 13 tego typu mieszkań. – Do tej pory skorzystało z nich ponad 130 osób bezdomnych, 60 z nich usamodzielniło się i dziś prowadzi spokojne i godne życie – podsumowuje Nosek.

Rok później otwarto drugie Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk 4. Pięciokondygnacyjny, nowoczesny budynek w całości jest poświęcony osobom bezdomnym. Na poszczególnych piętrach można skorzystać z pomocy doraźnej (zjeść śniadanie, wziąć prysznic, wymienić lub uprać odzież, ostrzyc włosy) zawodowej (doradztwo, warsztaty przysposabiające do podjęcia zatrudnienia, grupy wsparcia) oraz lekarskiej (Stowarzyszenie Lekarze Nadziei).

– Do Dzieła trafiłem na wigilię dla osób ubogich. Przez wiele lat korzystałem z kąpieli, pralni i przychodziłem po leki. Po długim czasie pan Mateusz, pracownik socjalny, namówił mnie na pobyt w schronisku i leczenie depresji. Odżyłem, przestałem pić i poczułem radość życia – przyznaje pan Wojciech, którego do bezdomności doprowadziła depresja.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jest organizacją pożytku publicznego. Organizacja poprzez braci kapucynów i wolontariuszy towarzyszy osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane ponad 1600 podopiecznym rocznie.

Od wielu lat Dzieło angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

luk / Kraków
KAI

 

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda