Home WiadomościZ kraju Kraków: “Ikona – Orientalne Lumen”

Kraków: “Ikona – Orientalne Lumen”

Redakcja

W sobotę, 30 czerwca w “Krypcie u Pijarów” przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie swoje miejsce będzie miał wernisarz wystawy “Ikona – Orientalne Lumen”. Sama wystawa będzie udostępniona do zwiedzania w dniach 1-20 lipca.

Wystawa prezentuje ikony namalowane – napisane przez uczestników warsztatów ikonopisania oraz krakowską grupę malarzy ikon w ramach działalności Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej “Ecclesia”.

W Liście Apostolskim ORIENTALE LUMEN Jan Paweł II przypomina nam, że “…jesteśmy powołani do ukazywania dziś słowami i czynami ogromnych bogactw, które nasze Kościoły przechowują w skarbnicach swych tradycji”.

Ikona to słowo Boże zapisane w formie obrazu. Jej treść i forma kształtowały się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa i przerwały do dziś, szczególnie w kościele wschodnim. Stało się to możliwe dlatego, że istotną wartością w tworzeniu ikony jest kanon i podobieństwo do oryginału. Dzięki temu nowy obraz nabiera cech pierwowzoru i przekazuje dalej ważne treści teologiczne. Jednakże kanon – jak mogliśmy się przekonać malując ikony – nie stanowi ograniczenia, lecz ukierunkowuje na przestrzeń duchową. Ikony nie są zwykłym portretem, czy wyobrażeniem o świętej treści. Przedstawiają rzeczywistość przemienioną, rozjaśnioną łaską. Są to obrazy przeznaczone do modlitwy, malowane z myślą o skupionej i długiej kontemplacji. Wszystkie elementy są temu podporządkowane: gesty, rysy twarzy o ściśle określonych proporcjach, rytm, brak światłocienia, odwrócona perspektywa.

Ważnym uzupełnieniem treści przekazywanych przez ikonę są kolory, z których najważniejszy jest kolor złoty. Kanon dotyczy też napisów. Są one obowiązkowo umieszczane i ich zadaniem jest objaśnienie treści przedstawień.

“Można to podsumować myślą wyrażoną już przez św. Ireneusza pod koniec II wieku: Bóg stał się Synem Człowieczym, aby człowiek stał się synem Bożym. Ta teologia przebóstwienia pozostaje jedną ze zdobyczy szczególnie drogich wschodniej myśli chrześcijańskiej” (ORIENTALE LUMEN Jan Paweł II).

Prezentowana wystawa jest efektem naszej fascynacji ikoną. Jest to już trzecia wspólna wystawa. Jesteśmy grupą wywodzącą się z warsztatów ikonopisania przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej “Ecclesia”. Malowanie ikon jest dla nas formą modlitwy, spotkania z Bogiem. Naszym celem jest tworzenie sztuki sakralnej, pogłębianie życia religijnego przez comiesięczne spotkania na wspólnej modlitwie i Eucharystii. Bierzemy udział w wykładach, spotkaniach z interesującymi ludźmi w naszej pracowni, wakacyjnych plenerach w Starej Wsi, odwiedzamy muzea, organizujemy rekolekcje i wyjazdy w ciekawe zakątki.

Bardzo ważnym momentem w naszej Wspólnocie jest uroczystość poświęcenia nowych ikon, która odbywa się na zakończenie warsztatów ikonopisania w Bazylice NSPJ OO. Jezuitów przy ul. Kopernika w Krakowie. Naszym opiekunem i nauczycielem jest Ojciec Zygfryd Kot SI. Wspólna pasja – malowanie ikon i wspólna modlitwa to niezwykły dar odkrywania Boskiego Oblicza.

“W ten sposób wzrok, przemieniony stopniowo przez obecność Chrystusa uczy się odrywać od tego, co zewnętrzne, od zamętu zmysłów, czyli od wszystkiego, co odbiera człowiekowi ową lekkość, otwierającą go na działanie Ducha” (ORIENTALE LUMEN Jan Paweł II)


Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia

zaprasza na wernisaż wystawy

“Ikona – Orientalne Lumen”

który odbędzie się 30 czerwca 2012 r. (sobota) o godz. 17.00

w “Krypcie u Pijarów” przy ul. Pijarskiej 2, Kraków

Wystawa czynna w dniach 1-20 lipca 2012 r.

w godzinach 12.00-17.00 (wtorek-sobota)

oraz 11.00-17.00 (niedziela)

Wystawa prezentuje ikony namalowane – napisane przez uczestników warsztatów ikonopisania oraz krakowska grupę malarzy ikon w ramach działalności stowarzyszenia ChSTSS Ecclesia.


Zygfryd Kot SJ / ChSTSS “Ecclesia”

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda