Home WiadomościZ kraju Kraków: karmelitanki bose z Łobzowa odnawiają klasztor

Kraków: karmelitanki bose z Łobzowa odnawiają klasztor

Redakcja

Siostry mieszkające w klasztorze pw. Opieki św. Józefa uruchomiły akcję „Odnów klasztor”. Potrzebują pomocy w przeprowadzeniu koniecznych remontów liczącego ponad 100 lat obiektu.

Kościół i klasztor Opieki św. Józefa został wybudowany na początku XX wieku. Bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej, kiedy to na jego dachu umieszczono działa przeciwlotnicze. W latach powojennych mniszki żyły biednie, nie miały pieniędzy na remonty.

Efekty działań wojennych zniszczeń i upływającego czasu są coraz dokuczliwsze. Potrzebny jest remont kotłowni. Trzeba wymienić piec, a naprawa całej instalacji to koszt ok. 100 tys. zł. Dla kilkunastu sióstr, w tym kilku starszych i chorych, jest to kwota nie do udźwignięcia. Siostry karmelitańskim zwyczajem nie ogrzewają wszystkich pomieszczeń, żeby zaoszczędzić.

Gruntownego remontu potrzebuje też refektarz, gdzie konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej i wyposażenia, wyczyszczenie ścian i cyklinowanie podłogi. Potrzebna jest droga dojazdowa i montaż nowej bramy. Dlatego mniszki uruchomiły projekt „Odnów Klasztor”, prezentowany na stronie internetowej karmelitankikrakow.pl.

– Od kilku lat doświadczamy ubóstwa, nie mamy odłożonych pieniędzy na inwestycje, idziemy do przodu w zawierzeniu, że krok po kroku zadbamy o dom – wyjaśnia s. Katarzyna. Siostry spotykają się z wielką serdecznością osób, które o nich nie zapominają mimo pandemii.

Klasztor pw. Opieki św. Józefa ufundowany został w Krakowie przez karmelitanki wyrzucone z Poznania w okresie Kulturkampfu. Regularne życie zakonne rozpoczęto na Łobzowie 1 sierpnia 1875 roku. W latach 1903-1904 wybudowany został obecny kościół.

Karmelitanki z klasztoru łobzowskiego, wraz ze swoją fundatorką m. Ksawerą Czartoryską, przyczyniły się do odrodzenia życia karmelitańskiego na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Starały się u ówczesnego generała zakonu karmelitów bosych o pomoc w odnowie życia zakonnego w jedynym klasztorze ojców w Czernej. Z ich inicjatywy powstała fundacja klasztoru braci w Krakowie. Mniszki także wspierały zamiar wstąpienia do Karmelu Józefa Kalinowskiego, znanego dziś jako św. Rafał Kalinowski, którego kanonizował Jan Paweł II w 1991 roku.

md / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda