Home WiadomościZ kraju Kraków: ku czci bł. Anieli Salawy

Kraków: ku czci bł. Anieli Salawy

Redakcja

6, 9 i 13 sierpnia b.r. w bazylice franciszkanów w Krakowie odbędą się uroczystości modlitewne w ramach „Nowenny lat”, przygotowującej do 100. rocznicy śmierci bł. Anieli Salawy, patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.

6 sierpnia 2013 r. odbędzie się dziękczynienie w 100. rocznicę złożenia profesji (ślubów) bł. Anieli Salawy we Franciszkańskim Zakonie Świeckich.

O godz. 16.00 odbędzie się w krakowskiej bazylice franciszkanów nabożeństwo dziękczynne.

O godz. 16.30 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył o. Angelo Paleri OFMConv, Postulator generalny Zakonu franciszkańskiego z Rzymu. Po Mszy nastąpi przedstawienie podziękowań i próśb w Kaplicy Relikwii Błogosławionej.

9 sierpnia 2013 r. odbędą się modlitwy o kanonizację bł. Anieli Salawy. O godz. 16.30 zostanie sprawowana Msza Święta, a po niej przedstawienie podziękowań i próśb w Kaplicy Relikwii.

13 sierpnia 2013 r. będzie miała miejsce modlitwa w 22. rocznicę beatyfikacji bł. Anieli. O godz. 16.30 zostanie sprawowana Msza Święta, a po niej przedstawienie podziękowań i próśb w Kaplicy Relikwii.

W bieżący roku (12 marca) przypada 91. rocznica śmierci bł. Anieli Salawy (1881-1922). Zmarła ona w szpitaliku Stowarzyszenia św. Zyty w Krakowie (ul. Mikołajska), do którego należała od roku 1900.

Pierwotnie pochowano ją na cmentarzu Rakowickim, a w roku 1949 doczesne szczątki zostały przeniesione do Kaplicy Męki Pańskiej przy bazylice św. Franciszka w Krakowie (ul. Franciszkańska). Od tej pory, przy jej grobie codziennie modlą się czciciele, a bezpośrednio po beatyfikacji 13 sierpnia 1991 roku modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II.

W dniu 12 marca br. Rozpoczęła się Nowenna Lat (2013-2021) przed setną rocznicą jej śmierci, która przypadnie w roku 2022. Tegoroczne motto Nowenny „Razem z tobą błogosławiona Anielo” – wyraża myśl Ojca Świętego Jana Paweł II wypowiedzianą w dniu beatyfikacji 13 sierpnia 1991 roku na Rynku Krakowskim.

Do udziału w nowennowych i sierpniowych uroczystościach jest zaproszony Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce, którego bł. Aniela Salawa jest Patronką, jak również ośrodki duszpasterskie, którym zostały przekazane relikwie bł. Anieli i które zajmują się pogłębieniem jej postaci i dziedzictwa.

Miejsce: Bazylika Franciszkanów, ul. Franciszkańska Kraków

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda