Home WiadomościZ kraju Kraków: Latynosi świętują u franciszkanów

Kraków: Latynosi świętują u franciszkanów

Redakcja

U franciszkanów w Krakowie odbyła się wielka bożonarodzeniowa fiesta latynoskiej grupy „Misa en Español”. Radosne świętowanie rozpoczęło się wspólną mszą świętą w języku hiszpańskim, której przewodniczył w trzecią niedzielę adwentu były misjonarz z Boliwii.

 

Dalsze obchody latynoskiej fiesty łączyły w jednym dniu wiele ciekawych tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia. Po wyjściu z kościoła na dziedzińcu miało miejsce symboliczne spalenie „El muñeco”, kukły palonej według zwyczaju peruwiańskiego, na zakończenie roku kalendarzowego. Zdarzenie to ma symbolizować pożegnanie się ze starym rokiem, zamknięcie wszystkich jego przeszłych spraw i powitanie tego, co przyniesie Nowy Rok.

 

Następnie uczestnicy fiesty zgromadzili się w auli bł. Jakuba, gdzie uczniowie krakowskich gimnazjów: (KOSTKA Publiczne Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie i Gimnazjum nr 72 im. św. Tomasza z Villanova), zaprezentowali po hiszpańsku scenki i recytacje jasełkowe. Oprócz recytacji były także tańce na cześć Dzieciątka Jezus, wykonane przez panie w strojach z Sevilli (z Akademii Tańca „FUENTE DE LA AMAPOLA”). Nie mogło zabraknąć również kolęd śpiewanych w iberyjskich i andyjskich melodiach, w interpretacji grupy folklorystycznej Kantus.

 

Po części artystycznej zebrani przeszli do stołów zastawionych potrawami meksykańskimi, peruwiańskimi i hiszpańskimi. Według polskiej tradycji uczestnicy podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia. Największą radość dzieciom sprawia rozbijanie piñaty – rogatej, bardzo kolorowej kuli oraz zbieranie wysypujących się z niej słodyczy.

 

Kolejna Bożonarodzeniowa fiesta odbyła się dzięki zaangażowaniu różnych osób i grup: grupy Misa en Español, Sekretariatu Misyjnego, seminarium franciszkanów, restauracji Alebriche oraz innych sponsorów różnych narodowości.

ak

Foto zś – więcej zdjęć na stronie misyjnej 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda