Home WiadomościZ kraju Kraków: Niedzielny program spotkań o pięknie w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym

Kraków: Niedzielny program spotkań o pięknie w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym

Redakcja

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w Krakowie po raz trzeci swój „Dzień Otwarty”.

Przez całą niedzielę 9 lutego 2020 w krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów będzie można wziąć udział w ciekawych spotkaniach – bezpłatnych i otwartych dla każdego.

Tegoroczny Dzień Otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego będzie skoncentrowany na temacie przestrzeni i piękna, a więc wydarzenia będą dotyczyć przede wszystkim architektury i sztuki w szerokim ujęciu.

„Otwieramy dla Was drzwi DOL-u” – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji i dodaje: – „Jesteście wszyscy zaproszeni, aby przyjść i doświadczyć tego, czym Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny żyje na co dzień. Zachwyćcie się tym, że nasza wiara może być pięknie celebrowana”.

Dni Otwarte, odbywające się tradycyjnie już w lutym, są okazją do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców działalności Fundacji, która od 2004 roku podejmuje aktywne działania, przybliżające wiernym piękno liturgii, pomagające aktywnie i owocnie w niej uczestniczyć, promujące wysokiej jakości muzykę i kulturę chrześcijańską. Wydarzenie jest zawsze także zapowiedzią wakacyjnych projektów: lipcowych Warsztatów Muzyki Niezwykłeji wrześniowych rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans.

Wszystkie spotkania odbywać się będą w Klasztorze Ojców Dominikanów (z wyjątkiem pierwszego – zwiedzania kościoła św. Idziego). Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga biletów, można jednak wydrukować bezpłatną wejściówkę, aby mieć pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc siedzących.

Program Dnia Otwartego – niedziela 9.02.2020

11:15-12:00 Perełka u stóp Wawelu. Zwiedzanie kościoła św. Idziego (zbieramy się na pl. im. o. Adama Studzińskiego, u zbiegu ulic Grodzkiej i Podzamcze). Oprowadzać będą Łukasz Miśko OP – rektor kościoła oraz Laurenty Kupiec – zakrystian.

11:30-12:15 Jak przetrwać Mszę w obecności małych dzieci – jak przetrwać Mszę w obecności rodziców? Spotkanie w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Zaprasza o. Mirosław Pilśniak OP. Po spotkaniu: Modlitwa w ciągu dnia z Grupą chorałową Vigilantes.

13:00-13:45 Prezentacja prac konserwatorskich przy Wielkim Ołtarzu Świętej Trójcy (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Opowiedzą konserwatorzy dzieł sztuki: Maciej Filip, Aneta Filip i dr Bożena Opiłło.

14:30-15:15 Trzy dominikańskie zakrystie bez tajemnic. Zwiedzanie z dominikańskim zakrystianem (zbieramy się pod kaplicą św. Jacka po Mszy św. o 13:30), poprowadzi Fabian Stanisz OP – zakrystian Bazyliki.

16:15-17:00 Ćwierć wieku na chórze przy Stolarskiej. Rozmowa z dominikańskim organistą o liturgii, jego pracy i trwającym remoncie organów (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Rozmawiać będą Henryk Krawczyk – organista Bazyliki i Łukasz Miśko OP.

17:45-18:30 Brzydkie kościoły i obrażające nas galerie. Religia i sztuka – konkubinat, małżeństwo z rozsądku…? Wykład w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12) wygłosi Dominik Jarczewski OP – wykładowca filozofii współczesnej.

18:30-19:15 Śpiewane nabożeństwo różańcowe (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12) – poprowadzi Bractwo śpiewacze San Clemente.

09:30-20:30 Poznaj nasze produkty i publikacje. Zapraszamy do Sklepu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w krużgankach (przy furcie).

Więcej informacji o prelegentach i programie Dnia Otwartego można znaleźć na stronie internetowej organizatora: www.fdol.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest organizacją pożytku publicznego, na którą można przekazać 1% podatku. Aby to zrobić, w swoim zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać numer KRS: 0000354036.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda