Home WiadomościZ kraju Kraków: nowa kapsuła czasu u augustianów

Kraków: nowa kapsuła czasu u augustianów

Redakcja

deon.plW sygnaturce kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie umieszczono nową kapsułę czasu. Augustianie złożyli do niej m.in. medale z papieżem Franciszkiem i św. Janem Pawłem II oraz współczesne zdjęcia Krakowa.

Starą kapsułę czasu odnaleziono w czasie konserwacji dachu i sygnaturki z krzyżem w kościele augustianów na Kazimierzu. Po otwarciu okazało się, że są w niej pamiątki z XIX w. „Zgodnie z dokumentami tubę umieszczono tam w 1894 r. Znaleźliśmy nawet dokument o powstaniu komitetu ratowania świątyni z 1832 r.” – powiedział KAI o. Marek Donaj OSA, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Zakonnicy z XIX w. włożyli do tuby także pergaminy opisujące ówczesną historię parafii i kościoła krakowskiego oraz sytuację Polaków pod zaborami. „Bardzo poruszający jest opis represji zaborców wobec naszych rodaków. Widać w niej ogromną tęsknotę za wolną Polską” – przyznał augustianin.

Powyższe dokumenty oraz odnalezione również medaliki, monety, banknoty i zdjęcia, po odpowiedniej renowacji trafiły do Archiwum Polskiej Prowincji Augustianów. Na widok publiczny zostanie także wystawiony stary zniszczony krzyż wieńczący sygnaturkę – zastąpił go nowy w formie augustiańskiego serca przeszytego strzałą.

W nowej kapsule czasu augustianie umieścili fotokopie XIX-wiecznych dokumentów pergaminowych oraz współczesne znaki czasu. „W tubie znalazły się medale upamiętniające św. Jana Pawła II, 1050. rocznicę Chrztu Polski czy nadchodzące Światowe Dni Młodzieży” – wymienił o. Donaj. Ponadto dla potomnych przygotowano elektroniczny zapis ponad 100 zdjęć przedstawiających współczesny Kraków i parafię.

Wsparcie finansowe prac przy renowacji sygnaturki świątyni na Kazimierzu augustianie otrzymali ze strony Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, reprezentowanego przez prof. Franciszka Ziejkę i prof. Bogusława Krasnowolskiego. Remont prowadzono pod nadzorem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dr. inż. Jana Janczykowskiego.

Powstanie kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie związane jest ze sprowadzeniem przez Kazimierza Wielkiego augustianów do miasta z Pragi w 1342 r. Prezbiterium świątyni zostało konsekrowane w 1378 r. Przez wieki kościół przetrwał wiele kataklizmów – trzęsienia ziemi, powodzie i pożary. W 1942 r. świątynia została kościołem parafialnym.

KAI/ed

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda