Home WiadomościZ kraju Kraków: Pięcioro ochrzczonych i 23 bierzmowanych dorosłych u dominikanów

Kraków: Pięcioro ochrzczonych i 23 bierzmowanych dorosłych u dominikanów

Redakcja

Zakończył się właśnie dziesiąty rocznik przygotowania do chrztu i bierzmowania, prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. W sobotę chrzest przyjęły trzy osoby z grupy anglojęzycznej, a tydzień wcześniej – dwie osoby z grupy polskojęzycznej. W tym roku ojcowie dominikanie udzielili także bierzmowania ponad 20 dorosłym kandydatom.

W każdym roku akademickim minionej dekady w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym, działającym przy krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów, do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego przygotowują się dwie grupy: jedna do chrztu, a druga do bierzmowania i pierwszej Komunii. Pierwsza z nich liczy zazwyczaj od dwóch do pięciu osób, a druga – kilkanaście (jak w tym roku), ponad dwadzieścia lub nawet trzydzieści kilka.

Choć zazwyczaj w kursie uczestniczą cudzoziemcy i imigranci, tegoroczną nowością była oddzielna grupa anglojęzyczna, która prowadzona była przy kościele św. Idziego pod Wawelem. Jest to jedyne miejsce w Krakowie, w którym odbywają się coniedzielne Msze święte w języku angielskim, siłą rzeczy skupia więc katolików, którzy mieszkają na stałe w Polsce, a nie posługują się jeszcze swobodnie naszym językiem.

Choć kurs przygotowujący odbywa się u krakowskich dominikanów od wielu lat, od dziesięciu lat prowadzą go ojcowie z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Pomaga im zawsze grupa tzw. katechistów – katolików już ochrzczonych, którzy z katechumenami dzielą się swoją wiarą i jej przeżywaniem w codziennym życiu w świecie: są to studenci, doktoranci czy po prostu osoby świeckie, ale także małżeństwa z różnym stażem. Od kilku lat w kursie aktywnie pomagają także dominikańscy diakoni i bracia studiujący w Krakowie teologię.

– „By pokonać tę drogę, potrzeba przewodnika i osób, które pomogą iść” – mówi o. Łukasz Miśko z Ośrodka Liturgicznego. – „Dlatego katechumenat przeżywa się w grupie katechumenów i chrześcijan wraz z duszpasterzem. Pierwsi przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Pozostali mają pomóc poznać, zrozumieć i żyć wiarą” – wyjaśnia.

Dotychczas uczestnicy przygotowania do chrztu otrzymywali sakramenty w Wigilię Paschalną, u progu Wielkanocy, a kandydaci do bierzmowania – pięćdziesiąt dni później, w wigilię Zesłania Ducha Świętego w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku z rąk krakowskich biskupów. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, sakramentów udzielili – za zgodą i na polecenie metropolity krakowskiego – sami ojcowie dominikanie w swojej Bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej.

Liturgia chrztu i bierzmowania w języku polskim odbyła się zgodnie ze starodawną tradycją Kościoła w noc poprzedzającą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, natomiast liturgia w języku angielskim miała miejsce w sobotę 6 czerwca, u progu odpustowej uroczystości Świętej Trójcy i była transmitowana na kanale YouTube Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z myślą o rodzinach uczestników z całego świata – oraz o innych zainteresowanych osobach.

– „Tej nocy powitaliśmy w Kościele poprzez sakrament chrztu trzy osoby, jedna osoba powróciła do pełnej jedności z Kościołem, a pięcioro kolejnych kandydatów otrzymało sakrament Ducha Świętego” – wylicza o. Miśko. – „Dziewięć różnych historii, sześć narodowości, jeden Duch!” – podsumowuje.

Przygotowanie trwa przez cały rok akademicki – aby w nim uczestniczyć, należy zapisać się we wrześniu poprzez stronę www.liturgia.dominikanie.pl i uczęszczać na cotygodniowe spotkania.

mw

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda