Home WiadomościZ kraju Kraków: powstaje Centrum Ochrony Dziecka

Kraków: powstaje Centrum Ochrony Dziecka

Redakcja

Centrum Ochrony Dziecka powstaje przy jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie. Wprawdzie trwają jeszcze formalności, ale – jak dowiedziała się KAI – jednym z pierwszych jego działań będzie międzynarodowa konferencja poświęcona specyfice nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele katolickim.

Konferencja odbędzie się z udziałem ekspertów z różnych krajów świata a jej uczestnicy zmierzą się z problematyką pedofilii i wykorzystania seksualnego nieletnich. Będą starali się zrozumieć na czym polega specyfika tych nadużyć w Kościele katolickim i znaleźć własną, adekwatną odpowiedź na ten problem.

Organizatorem planowanej na czerwiec międzynarodowej konferencji będzie powstające właśnie Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum. Ma to być instytucja analogiczna do Centrum działającego już w Rzymie przy Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, który patronuje szkoleniu e-learningowemu pierwszej grupy 60 Polaków w zakresie prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży.

W praktyce byłby to ośrodek naukowo-badawczy, a zarazem szkoleniowy w zakresie profilaktyki zagrożeń dzieci przed wykorzystaniem seksualnym. Niewykluczone, że w przyszłości zajmowałby się również diagnostyką ewentualnych podejrzanych o takie przestępstwa.

Przed dwoma laty podobne Centrum Ochrony Dziecka otwarto w Monachium. Działa ono pod naukowym patronatem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz kliniki uniwersyteckiej w Ulm w Niemczech. Uruchomiono je po międzynarodowym sympozjum biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, jakie odbyło się w Rzymie w lutym 2012 na temat nadużyć seksualnych względem nieletnich w Kościele.

Ważnym obszarem działalności monachijskiego centrum jest kształcenie związanych z Kościołem pedagogów, wychowawców, duchownych i innych osób w zakresie profilaktyki nadużyć seksualnych. W systemie e-learningu prowadzi ono wielojęzyczny program szkoleniowy. W ramach pilotażu współpracuje z ośmioma partnerami z takich krajów jak Niemcy, Włochy, Argentyna, Ekwador, Indie, Indonezja, Ghana oraz Kenia.

Od zeszłorocznej jesieni w kursie uczestniczą także Polacy. Istotnym aspektem tego szkolenia jest uczenie wychowawców reagowania na znaki możliwego nadużycia a także zdobywanie kompetencji potrzebnych do stawiania czoła przypadkom nadużyć seksualnych względem dzieci i młodzieży.

“Kościół oczyszczający się z grzechów nadużyć staje się wolny i wiarygodny, by skutecznie upominać się o krzywdę wyrządzaną dzieciom gdziekolwiek” – podkreślają za papieżem Benedyktem XVI inicjatorzy tych placówek.

KAI/drr

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda